Joomla gallery extension by joomlashine.com
Banner Karpaty
Учасники літньої зустрічі "Карпати 2014"
http://www.karpaty-plast.sk/plast/images/titulka/1008_001.jpg
Пластовий гурток «Руського пласту» в кошицькому парку (1939)
Відвідини кошицьких пожежників, «Карпати 2013»
Заприсяження пластунів, Пряшів (1993)
Учасники Крайового пластового табору «Карпати 1995» у Меджибродді на прогулянці у Високих Татрах
Свято «Івана Купали» в Крайовому пластовому таборі «Карпати1996», Хмельова
Літня школа українознавства, Хорватія 1998
Крайовий пластовий табір «Карпати 2000», Меджиброддя
Запалювання таборової ватри, «Карпати 2010»
І. Таборові олімпійські гри, «Карпати 2012»
Spolu so slovenskými skautmi sme doniesli Betlehémske svetlo na Ukrajinu
Na slovensko-ukrajinských hraniciach medzi Ubľou a Velykym Berezným sa v nedeľu 12. decembra stretli v úzkom kruhu v súlade s protipandemickými opatreniami zástupcovia skautských organizácií na Slovensku – Východoslovenskej skautskej oblasti Slovenského skautingu a Zväzu skautov “PLAST“ ukrajinsko-rusínskej národnosti na Slovensku, aby skautom z ukrajinského „PLASTu“ zo Zakarpatska odovzdali tradičné Betlehémske svetlo. Našim druhom z Ukrajiny svetlo za „PLAST“ na Slovensku odovzdali člen vedenia Voloďa Kravec, junáctvo reprezentovali Peter Alexej Begeni a Lucia Pašmiková a nováčikov Kristína Kravec.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Uctime si pamiatku obetí hladomoru
„Muži, ženy a deti, ktorí prišli o život počas tohto hladu, sa stali obeťami krutej politiky a účelového konania režimu Josipa Stalina. Ukrajinský národ zdolal hrôzy hladomoru, preukázal svojho ducha a odolnosť a nakoniec vytvoril slobodnú a demokratickú spoločnosť," povedal pred niekoľkými dňami americký prezident Joe Biden pri príležitosti výročia hladomoru rokov 1932 až 1933 na Ukrajine. Počas štvrtej novembrovej soboty si Ukrajinci na celom svete pripomínajú pamiatku 7,5 ,miliónov obetí jednej z najmasovejších genocíd v histórii. Aj predstavitelia mládežníckej organizácie „PLAST“ a ďalších organizácií ukrajinskej národnostnej menšiny sa každoročne v tento deň stretávali na panychíde pri kríži-pamätníku pred katedrálny chrámom sv. A, Nevského v Prešove. Kvôli lockdownu sa v tomto roku panychída nemohla uskutočniť a tak Vás prosíme, aby ste si počas posledného novembrového víkendu uctili pamiatku obetí hladomoru zapálením sviečky.
Zároveň Vám prinášame aj vyhlásenie občianskeho združenia „Ukrajina-2050“ k výročiu hladomoru a informáciu o výstave „Popravení hladom“ o týchto smutných udalostiach, ktorú v spolupráci s Veľvyslanectvom Ukrajiny na Slovensku pripravilo Slovenko-ukrajinské kultúrne a informačné centrum v Prešove. Ako nás informovali z Ústrednej rady ZRUSR výstavku je možné pozrieť si individuálne v režime OP (očkovaní alebo po prekonaní koronavírusu) po dohode na telefónnych číslach 051/77 330 08 або 0918/632 843.
Prvé stretnutie Bielych vlkov
Ďalšia dobrá správa. V utorok 9. novembra sa v Ukrajinskom kultúrnom centre v Prešove stretli naši mládežníci na prvej schôdzke nového miešaného junáckeho oddielu a prijali názov Bieli vlci. Pracovať budú pod vedením vychovávateľov Jakuba Gontkovského, Ivany Ivančíkovej a v začiatkoch aj Vladimíra Kravca. Na prvé stretnutie prišli Ivana a Nikola Halčíkové, Lucia Pašmiková, Matúš Pančák, Oliver Leferovič, Alexia Piter-Bučková, ktorí do svojich radov pozývajú všetkých záujemcov z radov účastníkov letných táborov, ale nielen ich, z Prešovského aj Košického kraja vo veku od 12 do 18 rokov.
Nováčikovia si v košickej nedeľnej škole pripomenuli aj Deň ukrajinskej písomnosti a jazyka
Ukrajinci na celom svete oslavujú 9. novembra Deň ukrajinskej písomnosti a jazyka. Pred 21 rokmi Ukrajinský rozhlas prvýkrát pripravil Rádiodiktát národnej jednoty a táto každoročná udalosť je v súčasnosti najmasovejším flashmobom na popularizáciu ukrajinského jazyka a gramotnosti.
Keďže nováčikovia Zväzu skautov „PLAST“ ukrajinsko-rusínskej národnosti na Slovensku sa stretávajú počas víkendov na schôdzkach, ktoré sú súčasťou činnosti Nedeľnej školy ukrajinistiky, deti si Deň ukrajinskej písomnosti a jazyka pripomenuli už v sobotu 6. novembra. Najprv vedúci nováčikovských rojov „Tornádo sysle“ a „Orlice“ Mariana Kravec a Vladimír Kravec deťom porozprávali veľa zaujímavých faktov o ukrajinskom jazyku. Dozvedeli sa okrem iného napríklad aj to, že ukrajinčina je oficiálne považovaná za jeden z najkrajších jazykov na svet: je druhá najmelodickejšia po taliančine a tretia podľa krásy slovnej zásoby za francúzštinou a perzštinou, že najviac spoločných slov má z bieloruštinou (80%), po ktorej nasledujú poľština a srbština (70 resp 68 %) a až za nimi je ruština, s ktorou má ukrajinčina len 62% spoločných slov. Ale aj to, že prvé ukrajinské slová boli zapísané v roku 448 nášho letopočtu, keď bol byzantský historik Prisk Panikijský na území dnešnej Ukrajiny v tábore vládcu Attilu a zapísal slová „med“ a „strava“. A ešte veľa iného.
Deti hovorili aj o jednom známom kozákovi Jurijovi Kuľčyckom, ktorý ako prieskumník (po ukrajinsky plastun) zachránil v roku 1683 rakúsku metropolu Viedeň od tureckých vojsk. Za to mu dovolili ponechať si trofeje získané v tábore Turkov – Osmanov, medzi ktorými bolo aj 300 mechov kávy. A tak si Jurij Kuľčyckyj otvoril prvú kaviareň vo Viedni. Deti sa naučili aj jeden z prieskumníckych či špiónskych trikov – neviditeľné písmo z mlieka.
Na konci stretnutia si deti na počesť Dňa ukrajinskej písomnosti a jazyka napísali krátky diktát.
Pre tých z Vás, ktorí by ste sa v utorok 9. novembra chceli pripojiť k Rádiodiktátu národnej jednoty a stať sa spolu s Ukrajincami z celého sveta účastníkom flashmobu, máme link, na ktorom nájdete všetky potrebné informácie. PRIPOJTE SA TU.
Členovia predsedníctva "PLASTu" a táborovej „bulavy“ hovorili o budúcnosti
V nádhernom prostredí Muránskej planiny na Prednej hore sa v predposledný októbrová víkend stretli členovia predsedníctva a táborovej „bulavy“ – Xénia Rybáková, Svjatoslav Dohovič, Vladimír Kravec, Vladka Šaková, Emma Nogová, Jakub Gontkovský, Nikola Halčíková, Barbora Ščensná a Adriana a Ivana Ivančíkové, aby spoločne hovorili o najbližších plánoch „PLASTu“ a budúcnosti jedinej mládežníckej organizácie Rusínov-Ukrajincov na Slovensku.
Potešujúcou správou je, že po košickom krúžku nováčikov by sa v najbližčích dňoch mala rozbehnúť činnosť takéhoto krúžku aj v Bratislave a od začiatku novembra aj činnosť krúžku junákov v Prešove. Hovorilo sa aj o príprave projektov pre získanie podpory zo strany Fondu na podporu kultúry národnostných menšín KULTMINOR pre rok 2022, medzi ktorými bude s určitosťou aj jubilejná 25. letná škola ukrajinstiky a 27. letný tábor „Karpaty“ s predbežným termínom v posledný júlový týždeň a seminár a školenie vychovávateľov.
„PLAST“ sa aj v tomto roku bude aktívne podieľať na tradícii putovanie Betlehémskeho ohňa vo svete a 12. decembra 2021 v Dóme sv. Alžbety v Košiciach prevezme jeho svetlo spoločne so slovenskými skautami z rúk „plastunov“ zo Zakarpatska. Spoločne so slovenskými skautami oslávime na veľkom stretnutí na jar aj Deň sv. Juraja, patróna skautov. Zároveň bolo dohodnuté, že na prelome mája a júna zorganizujeme tradičný sviatok ukrajinského „PLASTu“ – Sviatok jari.
V rámci rozvoja medzinárodnej spolupráce pomôžeme našim priateľom z „PLASTu“ vo Veľkej Británii pri príprave ich zimného tábora, ktorý by sa mal uskutočniť v polovici februára vo Vysokých Tatrách a mal by byť zameraný na lezenie po ľade. Mali by sa ho zúčastniť dospelé členovia „PLASTu§ z Veľkej Britácie, Rakúska, Ukrajiny a samozrejme aj zo Slovenska.
„Plastuny – novaky“ sa v Košiciach stretávajú v Nedeľnej škole ukrajinistiky
Svoju činnosť obnovil po prázdninách aj košický krúžok „PLASTu“ a zároveň svoju činnosť začala aj Nedeľná škola ukrajinistiky, ktorej projekt sa v tomto školskom roku rozbieha aj s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín KULT MINOR pre Zväz skautov „PLAST ukrajinsko-rusínskej mládeže na Slovensku.
Prvé stretnutia sa uskutočnili v Klube Regionálnej rady ZRUSR. Lektori Maryana Kravec a Vladimír Kravec spolu so Sofiou Hladkou pre deti pripravili zaujímavý program s hrami, zaujímavými besedami, piesňami a básňami, ale aj tvorivými dielňami – deti pripravili špeciálne pohľadnice pre svojich blízkych. V sobotu 15. októbra sa deti vybrali na túru na Turniansky hrad pri obci Turňa neďaleko Košíc, kde strávili nádherný deň pod jesennými slnečnými lúčmi. Hovorili o obrancoch Ukrajiny a do „nováckeho“ roja prijali ďalšiu členku.
Stretnutia v Letnej škole ukrajinistiky v Košiciach sa budú opakovať v závislosti od aktuálnej pandemickej situácie. Radi medzi sebou privítame aj ďalšie deti.