nazov plast2

VÝZVA OZ „UKRAJINA-2050“ KU DŇU PAMÄTI OBETÍ HLADOMORU – GENOCÍDY UKRAJINSK0HO NÁRODA

holodomor28. novembra 2020 sa vedenie a členovia Občianskeho združenia „Ukrajina-2050“ pripájajú k medzinárodnému spoločenstvu, aby so dôstojne uctili a pomodlili sa za obete Hladomoru-genocídy, rozsahom a krutosťou najväčšieho zločinu totalitného sovietskeho režimu proti ukrajinskému národu.

Na jar roku 1933, keď sa príroda zobúdzala k novému životu, úmyselne umelo spôsobené smrť hladom na Ukrajine skosila každú minútu 17, každú hodimu 1000 a denne 25 000 Ukrajincov. Najmenej vydržali deti. Prosiac o kúsok zachraňujúceho chleba zomierali priamo na uliciach.

Pred 87 rokmi sovietska vláda neľútostne zničila milióny nevinných Ukrajincov, aby zadusila ich túžnu po slobode a rusifikovala Ukrajinu.

Potvrdzuje to aj Stalinov list tajomníkovi komunistickej strany Kaganovičovi z 11. augusta 1932, v ktorom napísal: „Najdôležitejšia je teraz Ukrajina [...]. Keď sa teraz nepustíme do zmeny situácie na Ukrajine, môžeme Ukrajinu stratiť [...]“. Preto Stalin vydal takýto rozkaz: „Stanoviť si za cieľ vytvoriť z Ukrajiny v čo najkratšej dobe skutočnú pevnosť ZSSR“.

Dnes, dokonca bez ohľadu na pandémiu koronavírusu, Rusko pokračuje v hybridnej vojne proti Ukrajine, aby ju podobne ako v 30-ch rokoch zlomilo a posilnilo svoje imperiálne ambície.
Aj preto je nevyhnutné, aby sa medzinárodné spoločenstvo započúvalo do hodín dejepisu a aktívne pomáhalo Ukrajine obnoviť – a neskôr ubrániť – jej teritoriálnu celistvosť a takto zabezpečiť mier a stabilitu v Európe.

OZ „Ukrajina-2050“ vyslovuje uznanie krajinám, ktoré už na štátnej úrovni uznali „Holodomor“ genocídou ukrajinského národa, a to týmto: Austrália, Vatikán, Gruzínsko, Ekvádor, Estónsko, Kanada, Kolumbia, Lotyšsko, Litva, Mexiko, Paraguaj, Peru, Poľsko, Portugalsko, USA a Maďarsko, a zároveň vyzýva všetky ostatné štáty urobiť to isté, aby si uctili milióny ukrajinských obetí a predísť tomu, aby sa podobné tragédie v budúcnosť opakovali.

OZ „Ukrajina-2050“ zároveň vyzýva všetkých, ktorí nie sú ľahostajní, aby podpísali petíciu za zaradenie slova "HOLODOMOR" do svetových anglojazyčných slovníkov, aby celý svet vedel o jednej z najväčších genocíd 20. storočia.

Petíciu môžete PODPÍSAŤ TU.

Významný historik James Mays povedal: „Kaďá duša je drahocenná, a každá duša, nespravodlivo a predčasne pozbavená života si zaslúži, aby si ju pamätali.“

Pomodlime sa preto za všetky duše nevinných obetí HLADOMORU a poďakujme Najvyššiemu, že napriek všetkým hrôzam 20. storočia, si ukrajinský národ vybojoval svoj štát a uvádza do života tvrdenie jedného z najväčších básnikov ukrajinského národa Vasiľa Symonenka:

Národ môj je,
Národ môj vždy bude,
Nikto nevyškrtne môj národ.

„Vična pamjať“ a kráľovstvo nebeské všetklým obetiam Hladomoru!

Jevhen Čolij, prezident OZ „Ukrajina-2050“, prezident Svetového kongresu Ukrajincov (2008-2018)


Copyright © 2014. All Rights Reserved.

PLAST 2014