nazov plast2

Nováčikovia si v košickej nedeľnej škole pripomenuli aj Deň ukrajinskej písomnosti a jazyka

nedilna skola 06112021 titUkrajinci na celom svete oslavujú 9. novembra Deň ukrajinskej písomnosti a jazyka. Pred 21 rokmi Ukrajinský rozhlas prvýkrát pripravil Rádiodiktát národnej jednoty a táto každoročná udalosť je v súčasnosti najmasovejším flashmobom na popularizáciu ukrajinského jazyka a gramotnosti.

Keďže nováčikovia Zväzu skautov „PLAST“ ukrajinsko-rusínskej národnosti na Slovensku sa stretávajú počas víkendov na schôdzkach, ktoré sú súčasťou činnosti Nedeľnej školy ukrajinistiky, deti si Deň ukrajinskej písomnosti a jazyka pripomenuli už v sobotu 6. novembra. Najprv vedúci nováčikovských rojov „Tornádo sysle“ a „Orlice“ Mariana Kravec a Vladimír Kravec deťom porozprávali veľa zaujímavých faktov o ukrajinskom jazyku. Dozvedeli sa okrem iného napríklad aj to, že ukrajinčina je oficiálne považovaná za jeden z najkrajších jazykov na svet: je druhá najmelodickejšia po taliančine a tretia podľa krásy slovnej zásoby za francúzštinou a perzštinou, že najviac spoločných slov má z bieloruštinou (80%), po ktorej nasledujú poľština a srbština (70 resp 68 %) a až za nimi je ruština, s ktorou má ukrajinčina len 62% spoločných slov. Ale aj to, že prvé ukrajinské slová boli zapísané v roku 448 nášho letopočtu, keď bol byzantský historik Prisk Panikijský na území dnešnej Ukrajiny v tábore vládcu Attilu a zapísal slová „med“ a „strava“. A ešte veľa iného.

Deti hovorili aj o jednom známom kozákovi Jurijovi Kuľčyckom, ktorý ako prieskumník (po ukrajinsky plastun) zachránil v roku 1683 rakúsku metropolu Viedeň od tureckých vojsk. Za to mu dovolili ponechať si trofeje získané v tábore Turkov – Osmanov, medzi ktorými bolo aj 300 mechov kávy. A tak si Jurij Kuľčyckyj otvoril prvú kaviareň vo Viedni. Deti sa naučili aj jeden z prieskumníckych či špiónskych trikov – neviditeľné písmo z mlieka.

Na konci stretnutia si deti na počesť Dňa ukrajinskej písomnosti a jazyka napísali krátky diktát.

Pre tých z Vás, ktorí by ste sa v utorok 9. novembra chceli pripojiť k Rádiodiktátu národnej jednoty a stať sa spolu s Ukrajincami z celého sveta účastníkom flashmobu, máme link, na ktorom nájdete všetky potrebné informácie. PRIPOJTE SA TU.

VIAC FOTOGRAFIÍ


Copyright © 2014. All Rights Reserved.

PLAST 2014