nazov plast2

Články

Táborový denník 2018

NEDEĽA 05.08.2018

20180508nedilaPosledný deň. Akoby prešlo len niekoľko minút od chvíle, keď účastníci 23. Letného tábora a 21. Letnej školy ukrajinistiky „Karpaty 2018“ pricestovali do rekreačného zariadenia Zlatá Idka a už sa s táborom lúčia. Posledný budíček, balenie, upratovanie izieb a posledné raňajky. Po nich generálka programu pre rodičov, ktorých opäť na Zlatú Idku pricestovalo niekoľko desiatok. Posledný nástup, poslednýkrát „Hymna zakarpatských plastunov“ a zvesovanie táborových vlajok. Program pre rodičov opäť vháňal do očí slzy. Keď najmenší recitovali báseň „Movo ridna, slovo ridne“ (Ema Silovská, Petra Divišová, Eva Halčíková a Soňa Fečková0, spievali aj s choreografiou Sašky Mikušovej dve nádherné piesne pre mamky (Zoja Onušková, Ema Silovská, Eva Halčíková, Petra Divišová, Tamara Onušková, Aňa Onušková, Nataša Mikušová, Boris Mikuš, Lina Rozumyková, Karin Čahojová, Šárka Šromovská, Vanesa Podaná, Terézia Ferková, Soňa Fečková, Katarína Čierniková, Slavomíra Potičná a Lea Suchá, na husliach hral Nikolas Kormaník), keď náš hosť z Užhorodu Oleksandr Popovyč zaspieval pieseň „Holube syvyj“ a aj pri ľudových piesňach v podaní huslisti Nikolasa Kormaníka a dua Karin Čahojová a Ivana Halčíková. Nadšeným potleskom publikum ocenilo aj tanec Liny Rozumykovej a blok laureátov 57. Festivalu drámy a umeleckého slova A. Duchnoviča Bibiany Gontkovskej, Martina Štefánika, Elizabeth Bohdan, Alexie Piter-Bučkovej a Sofie Derevjaníkovej. V poslednej časti programu zaznela aj nádherná pieseň „Vyrosteš ta synu“, ktorú v duete zaspievali hostia z Užhorodského hudobného college D. Zadora Bohdana Ševerija a Oleksandr Popovyč. Prvýkrát v záverečnom programe pre rodičov odznela aj na Slovensku veľmi populárna pieseň „Hej, sokoly“ v originálnej ukrajinskej verzii, ktorú sa deti naučili v tábore. Sólo predspevovali Nikolas Kormaník, Šimon Pančák, Dominik Ňachaj, Patrik Pavlenko, Martin Rybák, Riško Rybák, Miroslav Ferko, Adam Štofík a Samuel Štofík. Všetci účastníci ešte spoločne zaspievali aj niektoré z obľúbených táborových piesní - „A čija to chyža“, „Oj, vydno selo“ a „Otaman“. Na záver programu Pavlo Bogdan, poverený predseda Zväzu Rusínov-Ukrajincov Slovenska, prečítal blahoprajný list centrálnej rady k 90. výročiu založenia „PLASTu“ na Slovensku. Hlavná organizátorka „táborová mamka“ Helena Dohovičová poprosila v mene detí rodičov, aby táborového ducha preniesli aj domov a hovorili s deťmi ich rodným jazykom. Predstavila aj bulavu a tých, ktorí sa počas deviatich dní deťom venovali v Letnej škole ukrajinistiky. Moderátori Sofia Derevjaníková a Martin Štefánik predniesli plastovú rozlúčku a potom si všetci spolu aj s rodičmi pozreli fotohistóriu končiaceho tábora. Prišlo lúčenie, objatia, miestami aj slza v oku a cesta domov s prísľubom, že sa znovu stretneme v roku 2019.

NEDEĽA 05.08.2018 VO FOTOGRAFIÁCH

SOBOTA 04.08.2018

20180408subotaDošli sme na koniec. Začal sa posledný plný deň 23. Letného tábora „KARPATY 2018“. Bol slávnostný. Dopoludnia sme ešte popracovali na záverečnom programe a bulava vyhrala s junactvom aj volejbalový zápas. Poobede sme si slávnostným nástupom pripomenuli 90 výročie vzniku prvých plastových oddielov na území Slovenska. Všetci dostali ocenenie v podobe drobných darčekov. Starších a aj niektorých z mladších dostali darček v podobe publikácie „PLAST na Slovensku má deväťdesiat“, ktorá bola vydaná pri príležitosti jubilea. Prekvapením bola aj veľká torta, na ktorej zahoreli sviečky a predseda PLASTu na Slovensku Levko Dohovič urobil symbolický prvý rez. K jubileu PLASTu na Slovensku blahoželali krátkym programom aj naši hostia z Užhorodu a oslavy skončili hromadným jedením torty. Pred večerou sme stihli aj obľúbenú hru „Zmah do vysot“. Posledný večer už tradične patril hodnoteniu tábora. O darčeky pre všetkých sa opäť postarala Mária Rybáková z Bratislavy. Dozvedeli sme sa aj mená „Huculky a Hucula tábora“. Medzi novactvom najviac hlasov získali Ella Keselicová a Adam Onuška a medzi junactvom Bohdana Sheveria a Jakub Gontkovský. A potom sa už všetci do neskorého večera zabávali na poslednej táborovej diskotéke.

SOBOTA 04.08.2018 VO FOTOGRAFIÁCH

PIATOK 03.08.2018

20180308piatnyciaTáborový piatok. Jeden z najobľúbenejších a zároveň aj najneobľúbenejších dní. Všetci vedia, že koniec tábora sa nezadržateľne blíži, ale zároveň sa veľmi tešia na obľúbený Sviatok Ivana Kupala. Ďalší horúci deň začali účastníci tábora „KARPATY 2018“ na lekciách Letnej školy ukrajinistiky. Ešte pred obedom bulava vo finále táborového futbalového Superpohára potvrdila, že skúsenosti sú niekedy viac ako športové umenie a po víťazstve 3:1 sa prekvapujúco, a možno ani nie, stala najlepším futbalovým tímom v tábore. Uvidíme či to potvrdí aj vo volejbale, ktorý je naplánovaný na sobotu. Popoludňajší program začal prvou skúškou záverečného programu pre rodičov. Po nej sa už všetci začali pripravovať na Sviatok Ivana Kupala. Dievčatá vili venčeky s nádejou, že ich z vody vylovia tí správni chlapci. Samozrejme okrem venčekov sa narodila aj Morena. Chlapci pripravovali vatru a svojho Ivana Kupala. Po večeri sa už pri vatre odohral obľúbený slovný boj, po ktorom sa venčeky plavili dole miestnym potôčikom a dievčatá hľadali medzi chlapcami toho, ktorý má ich ten ich a stal sa ich osudom. Zábavu ukončilo hľadanie čarovného kvetu paprade v pároch.

PIATOK 03.08.2018 VO FOTOGRAFIÁCH

ŠTVRTOK 02.08.2018

20180208cetverTábor „KARPATY 2018“ sa prehupol do svojej druhej polovice. Počas táborového štvrtka sa jeho účastníci znova rozdelili na dve časti. Na cesty sa tentokrát vybralo novactvo, ktoré navštívilo Košice. Najprv sa historickým vláčikom Košickej detskej železnice odviezlo do lesoparku na Alpinke, kde sa trochu zabavilo a zjedlo chutný obed. Popoludní sa mladší vrátili do mesta. Trochu ich postrašili dažďové kvapky a tak po krátkej prechádzke centrom mesta zamierili na miesto, ktoré deti v Košiciach nemôžu obísť, do Auparku. Pre starších pripravila bulava celodennú hru v prírode s názvom „Stredoveké dožinky“. Jednotlivé hurtky mali veľmi niekoľko zaujímavých úloh – postavenie stola pre pohostenie kráľovnej a jej ochutnávača, nákup surovín na prípravu guľášu a jeho uvarenie na prírodnom ohni a prípravu dvoch bojovníkov do kráľovskej armády. Všetkým sa úlohy splniť podarilo a všetky guľáše boli viac či menej chutné. Mladší po návrate z výletu ešte stihli odohrať odvetu futbalového zápasu proti bulave a večer sa všetci spolu zabavili na diskotéke.

ŠTVRTOK 02.08.2018 VOFOTOGRAFIÁCH

STREDA 01.08.2018

20180108seredaTábor „KARPATY 2018“ je v svojej polovici. Piaty deň stretnutia bol výnimočný. Starší v skorých ranných hodinách nastúpili do autobusu a vycestovali na zaujímavý výlet za hranice, do Užhorodu. Hranica nebola tentoraz miestom dlhej zastávky, a tak mohli straší prežiť zaujímavý deň v hlavnom meste Zakarpatska. Pozreli si Užhorodský katedrálny gréckokatolícky chrám – rezidenciu mukačevských biskupov, skanzen Zakarpatského múzea ľudovej architektúry a každodenného života, Zakarpatské vlastivedné múzeum v Užhorodskom zámku, centrum mesta a trochu času im ostalo aj na nákupy. Mladší v dočasnom domove na „Zlatej Idke“ začali s prípravami záverečného programu pre rodičov, naučili sa ďalšie písmenká ukrajinskej azbuky, neúspešne odohrali futbalový zápas proti bulave a večer sa zabavili pri rozprávke a hrách, ktoré pre nich pripravili hostia z Užhorodského štátneho hudobného učilišťa D. Zadora. 

STREDA 01.08.2018 VO FOTOGRAFIÁCH

UTOROK 31.07.2018

20183107vivtorokAj počas štvrtého dňa letného tábora „KARPATY 2018“ zažili jeho účastníci veľa zaujímavého. Počas dopoludňajších lekcií v škole ukrajinistiky opäť znel spev, mladší sa naučili ďalšie písmenká ukrajinskej azbuky a prečítali si sami aj prvé básničky, starší hovorilio histórii Ukrajiny a histórii Rusínov-Ukrajincov na území Slovenska a všetci sa naučili alebo si zopakovali svoje vedomosti z praktického skautingu. Pred obedom si stihli aj trochu zašportovať pri príprave na podvečerné futbalové derby medzi novactvom a bulavou. Popoludní boli pre všetkých pripravené obľúbené hry v prírode, počas ktorých jednotlivé hurtky zbierali body do celotáborovej súťaže. Po futbalovom zápase a chutnej večeri svoje herecké umenie predviedli vedúci, ktorí si pripravili divadelné predstavenie táborovej verzie známej rozprávky Pampúšik. Prítomní diváci ho ocenili búrlivým potleskom. Do postelí sa výnimočne skôr odobrali starší účastníci tábora, ktorí v skorých ranných hodinách čaká celodenný výlet do ukrajinského Užhorodu. Pre mladších bola pripravená nočná hra, počas ktorej v okolí dočasného domova hľadali indície, ktoré ich priviedli na miesto, kde boli schované kľúče od ich izieb. Podarilo sa ho nájsť všetkým a tak sa mohli pokojne pobrať do svojich lôžok.

UTOROK 31.07.2018 VO FOTOGRAFIÁCH

PONDELOK 30.07.2018

20183007ponedilokAni v tohtoročnom tábore nechýbala vzácna návšteva. Prišla za zvuku sirén pár minút po deviatej a na špeciálnom aute priviezla hasičov z Okresného riaditeľstva HaZZ z Košíc pod vedením Milana Polču. Účastníkom tábora predviedli techniku, ktorú používajú pri zásahoch pri dopravných nehodách a každý si chcel vyskúšať ako sa pracuje s veľkými kliešťami, ktoré slúžia na vyslobodzovanie ľudí či hydraulickým zdvihákom a nafukovacím vankúšom, ktorý dokáže dvihnúť aj veľké auto. Niektorí si vyskúšali dýchacie prístroje, viacerým sa zapáčili špeciálne prilby, ale najviac radosti vyvolala ukážka hasenia hadicou, ktorú si chcel pod prúdom vody podržať každý a aj drobné vodné osvieženie. Poobede účastníci absolvovali tradičný kolotoč lekcií v letnej škole ukrajinistiky a hry v teréne. Ešte pred večerou junactvo pripravilo prvú vatru, pri ktorej si večer všetci užili kopec zábavy.

PONDELOK 30.07.2018 vo FOTOGRAFIÁCH

NEDEĽA 29.07.2018

2018druhyjdenTáborový život sa hneď v druhý deň rozbehol naplno. Po rannej rozcvičke s Máriou Rybákovou prišli prvé lekcie v Letnej škole ukrajinistiky. Na tých si účastníci zopakovali tradičné táborové piesne so Saškou Mikušovou, Emou Nogovou a Slavom Dohovičom, s Vladkou Šakovou si zopakovali svoje vedomosti o PLASTe, najmenší aj s novým vydaním šlabikára lúskali prvé písmená azbuky s Helenou Dohovičovou, Máriou Rybákovou, Martiou Kákoni, Oľgou Kutkovou a Máriou Lacovou, Miško Janko im dal zabrať pri poradovej príprave a so Xeňou Rybákovou sa priučili prvej pomoci. Popoludní bol tábor slávnostne otvorený, zaznela Hymna zakarpatských plastunov a nad „Zlatou Idkou“ zaviali táborové vlajky - slovenská a ukrajinská. Naši hostia z Užhorodského štátneho hudobného učilišťa D. Zadora nás pozdravili krátkym programom a do rúk predsedu PLASTu na Slovensku Levka Dohoviča odovzdali tradičný „korovaj“ (slávnostný chlieb). Po hrách si už jednotlivé „hurtky“ pripravovali program na večerné predstavovanie a vyberali meno svojho oddielu, ktoré malo súvisieť s cestovaním v čase. A tak až do konca tábora budú v novactve štyri oddiely – Knights Crew, Susedky, Pravekí rytieri a Cestovateľky v čase. Rovnako štyri budú aj v junactve – Šatkári, Hodinári, Budúcnosť v minulosti a Smotánka. Večer sa účastníci dobre zabavili pri jednotlivých pripravených scénkach a ostala im aj chvíľka na prvú táborovú diskotéku. A to ešte nebolo všetko.... „Bulava“ rozohrala svoju scénku s pokazeným strojom času, ktorá bola predzvesťou nočnej hry. Tú si zahralo junactvo už po polnoci a hodnú chvíľu im trvalo kým našli v lese ukrytého banditu z minulosti stráženého družinou zbojníkov. 

NEDEĽA 29.07.2018 VO FOTOGRAFIÁCH

SOBOTA 28.07.2018

180728 001malPred tisícročiami viedli všetky cesty do Ríma, v posledných rokoch vedú na prelome júla a augusta kroky desiatok detí a mladých ľudí z celého východného Slovenska, ale aj z Bratislavy a ukrajinského Užhorodu do Rekreačného zariadenia Zlatá Idka. Vestibul košickej autobusovej stanice v poslednú júlovú sobotu opäť popoludní zaplnili účastníci už 23. Letného tábora (LT) a 21. Letnej školy ukrajinistiky (LŠU), ktoré s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín KULT MINOR letné stretnutie organizuje Zväz skautov „PLAST“ ukrajinsko-rusínskej národnosti na Slovensku. V tomto roku sa napokon do tábora prihlásilo 88 detí a mladých ľudí, o ktorých sa bude starať „bulava“ pod vedením hlavnej vedúcej Xénie Rybákovej. Jej členmi sú aj Diana Barnová, Bibiana Bujdošová, Bohdan Dohovič, Igor Dohovič, Roman Dohovič, Frederika Dohovičová, Marija Fedorková, Michal Janko, Igor Knap, Alexandra Mikušová, Emma Nogová, Martin Ňachaj, Matúš Proner, Daniel Sabol a Vladka Šaková. O lekcie v Letnej škole ukrajinistiky sa postarajú lektori Helena Dohovičová, Marta Kakoni, Oľga Kutková, Vitalij Rac, Inna Rodovyč a Mária Rybáková. O pravidelné informovanie o tábore na webstránke a FB profile „PLASTu“ (v rámci technických možností a kvality pripojenia) sa postará Svjatoslav Dohovič a na zdravie detí bude dozerať Mária Lacová. Tohtoročný tábor bude mať aj slávnostný charakter. „PLAST“ si v tomto roku pripomína 80. výročie vzniku prvých „plastovych hurtkiv“ na území Slovenska.
Program prvého poldňa bol tradičný – ubytovanie v prechodnom domove, prvý nástup, informácie o táborových pravidlách, zoznamovanie účastníkov prostredníctvom zábavných hier a prvé kolo a iskra na „dobranič“.

SOBOTA 28.07.1918 VO FOTOGRAFIÁCH


Copyright © 2014. All Rights Reserved.

PLAST 2014