nazov plast2

Zástupca primátora Martin Petruško: „Najlepší ples v Košiciach.“

Karpaty a PLAST opäť privítali nový rok nezabudnuteľnými podujatiami.

novoricnyj koncert 2018 tit malNádherná atmosféra, vynikajúci hostia z Ukrajiny a Slovenska v programe. zaplnené sály. Také je už desiatky vítanie Nového roka podľa Juliánskeho kalendára na dvoch nezabudnuteľných podujatiach Ukrajinského národného zboru Karpaty a mládežníckej organizácie PLAST. V sobotu 13. januára 2017, v posledný večer starého roka, podľa podľa Juliánskeho kalendára, sa v Spoločenskom pavilóne v Košiciach stretlo viac ako 400 hostí na už 27. Novoročnom plese Rusínov – Ukrajincov – „Malančynom večere“, aby sa spolu zabavili a o polnoci dvihli čaše pri novoročnom prípitku. V nedeľu 14. januára 2018 prijala zaplnená sála Historickej radnice s veľkým nadšením aj program Novoročného koncertu.

FOTOGALÉRIA


Aj v tomto roku predchádzala Novoročnému plesu niekoľkomesačná vytrvalá práca organizátorov, predovšetkým riaditeľky všetkých doterajších plesov Heleny Dohovičovej. Ju, aj všetkých, ktorí priložili ruku dielu, na duši hriali slová zástupcu primátora Košíc Martina Petrušku pri otvorení plesu: Niet čo dodať, je to najlepší ples v Košiciach.“

Okrem viceprimátora sa na plese zúčastnili aj ďalší čestní hostia: tajomníčka Veľvyslanectva Ukrajiny na Slovensku Svitlana Hončarevská, primátor Svidníka Ján Holodňák, starosta mestskej časti Košice – Západ Ján Jakubov, starosta mestskej časti Košice – Poľov Ladislav Brada, splnomocnenec primátora mesta Košice pre spoluprácu s Ukrajinou Eduard Buraš, zástupcovia Hudobno – dramatického súboru Tarasa Ševčenka z Bratislkavy, Klubu Zemplínčanov, Gemerského spolku na Slovensku a ďalší.

V umeleckom programe Novoročného plesu aj v tomto roku vystúpili dva súbory z Ukrajiny. Ako tradične pod tóny koledy „Nova radisť stala“ priniesli na vyšívanom prestieraní slávnostný chlieb „korovaj“ a potom ples otvorili koledou, ľudovými piesňami a tancami „Lemkovská kolomyjka“ a „Hopak“, ktoré prítomní ocenili nadšeným potleskom. V tomto roku boli hosťami súbory – Ukážkový detský súbor ľudového tanca „Džerelcja Karpát“ z Užhorodu s umeleckým vedúcim Mychajlom Sačkom, zaslúžilým pracovníkom kultúry Ukrajiny a Ľudový inštrumentálny súbor „Rapsódia“, rovnako z Užhorodu, v zložení sólistka Viktória Balog a husľové trio umelecká vedúca Lesja Dubenko, Alina Hvozd a Nadija Karpynec.

Hostia plesu s veľkým nadšením prijali aj dva vstupy víťaza televíznej súťaže Zem spieva Štefana Šteca z ľudovou hudbou, ktorý priniesol nádherné venčeky ukrajinských a rusínskych ľudových piesní. Po druhom bloku po polnoci ho nadšení hostia nechceli pustiť z pódia. Veľkým prekvapením s búrlivým potleskom na konci bolo aj vystúpenie sólistu bratislavského Slovenského národného divadla Martina Mikuša, ktorý v sprievode akordeonistu Rajmunda Kakoniho zaspieval ukrajinskú pieseň „Dva koľory“. Do tanca až do rána bieleho hrala skupina Albion z Prešova, ktorá sa tiež výrazne podieľala na vynikajúcej atmosfére plesu. „Malančyn večer“ moderovali Ľudmila Garjanská a Zuzana Bobríková.

Zábava pokračovala aj po novoročnom prípitku, v ktorom všetko najlepšie do nového roka účastníkom plesu zaželal tajomníčka Veľvyslanectva Ukrajiny na Slovensku Svitlana Hončarevská. Tri desiatky účastníkov plesu potešili aj ceny v bohatej tombole.

Neuplynulo ani dvanásť hodín a niektorí účastníci plesu sa stretli na 18. Novoročnom koncerte Rusínov-Ukrajincov. Novoročný koncert sa opäť uskutočnil v spolupráci s mestom Košice pod záštitou primátora Richarda Rašiho. Mesto Košice na koncerte reprezentovala viceprimátorka Renáta Lenártová. „Z Novym rokom vas vitajem! Sčasťa, zdorovja vam bažajem! Naj serce radije, duša naj spivaje, a nastrij veselyj cilyj rik ne znykaje! Naj narodžene dyťatko u vertepi na sini, prynese myr i radisť vsij vašij rodyni!“ zavinšovala prítomným moderátorka koncertu Ľudmila Garjanská. V programe koncertu opäť vystupovali hostia z Užhorodu, detský súbor „Džerelcja Karpat“, ktorý bol hosťom novoročných podujatí zboru Karpaty už tretíkrát a Ľudový inštrumentálny súbor Rapsódia, ktorý bol hosťom košického „Malančynoho večera“ druhý raz. Oba súbory ponúkli publiku v zaplnenej sále nádherný program.

Z ľudových tancov súboru „Džerelcja Karpat“, takmer v profesionálnom prevedení talentovaných detí a mládeže, boli najviac úspešné: „Huculka“ a originálny slovenský tanec „Sme z Podpoľania“ a samozrejme „Hopak“. Rapsódia zaujala divákov piesňami „Staryj rik mynaje“, „Ivanku, Ivanku“ a inštrumentálnymi skladbami v polomodernom estrádnom aranžmáne ako „Červona ruta“ V. Ivasjuka, Montiho Čardáš a Kankán J. Offenbacha. Koncert ako tradične ukončilo búrlivé standing ovations.

Zaplnené sály a takéto spontánne ocenenie novoročných podujatí zboru Karpaty a mládežníckej organizácie PLAST zo strany publika a hostí dodáva organizátorom silu do ďalšej práce a aj preto už môžu dnes všetkým odkázať: „Dovidenia na 28. Novoročnom plese Rusínov-Ukrajincov 12. januára a na Novoročnom koncerte 13. januára 2019!“


Copyright © 2014. All Rights Reserved.

PLAST 2014