nazov plast2

Karpaty s hosťami už desiaty raz prinášali radostnú novinu

kormanyk malSála Historickej radnice v Košiciach sa v sobotu 17. Decembra 2016 stala už po desiatykrát miestom nádherného vianočného stretnutia národnostných menšín. Na jubilejnom Vianočnom koncerte Ukrajinského národného zboru Karpaty s názvom „Vianočné tradície národnostných menšín v Košiciach“ pred zaplneným hľadiskom odzneli aj v tomto roku koledy a vianočné vinše v ukrajinčine, maďarčine, češtine a slovenčine v podaní zboru Karpaty a jeho hostí – detského folklórneho súboru Rozmaringsarj zo Sene, Emy Salokovej, Nikolasa Kormaníka, speváckej skupiny Bohdanovčanka z Bohdanoviec, mužskej speváckej skupiny Poľana a Ženského tria z Rešova.
FOTOGALÉRIA

Organizátormi koncertu, ktorý sa uskutočnil pod záštitou primátora mesta Košice Richarda Rašiho a s finančnou podporou Úradu vlády SR z programu „Kultúra národnostných menšín 2016“, boli Zväz skautov „PLAST“ ukrajinsko-rusínskej národnosti na Slovensku, Občianske zdurženie „Karpaty Košice“ a Regionálna rada ZRUSR v Košiciach.

Na začiatku koncertu vstúpil na scénu so sviečkami v rukách zbor Karpaty, ktorý za zvukov vianočných zvonov spieval koledu „V Viflejemi novyna“. Moderátorky koncertu Mária Pobehová a Ľudmila Garjanská privítali účastníkov koncertu tisícročným pozdravom Rusínov-Ukrajincov „Chrystos raždajetsja“, ale aj týmito slovami: „Našim koncertom chceme pripomenúť tisícročné vianočné tradície a za tónov nádherných kolied rôznych národov zabudnúť na každodenné starosti a preniesť sa myšlienkami a srdcom do duchovnej atmosféry najkrajšieho sviatku roka – narodenie nášho Spasiteľa Ježiša Krista.“

Potom už na scéne zneli koledy a vinše v jazykoch národnostných menšín, ktoré žijú v Košiciach. Ako prví zvestovali radostnú novinu hostitelia večera – Karpaty. Po nich zaplnenú sálu svojimi husľami, spevom a vinšami očaril 8-ročný Nikolas Kormaník z Veľkého Šariša, ktorého neuveriteľný hudobný talent organizátori objavili v tohtoročnom letnom tábore mládežníckej organizácie „PLAST“. Malý umelec je najžiarivejším príkladom toho, že osud ukrajinskej národnostnej menšiny na Slovensku je v rukách rodičov a aj preto patrí rodičom Nikolasa úprimné poďakovanie za to, že svoje deti vychovávajú v duchu tisícročných tradícií ukrajinského národa. Bodaj by takých rodičov bolo čo najviac.

Maďarské tradície priniesli vo vianočnom pásme deti z detského folklórneho súboru „Rozmaringsarj“ zo Sene. Český spolok v Košiciach reprezentovala Ema Saloková, študentka 3. ročníka Gymnázia na Šrobárovej ulici v Košiciach, ktorá predniesla vianočnú poviedku „Prečo rozprávky“ autorky Márie Korandovej-Majtánovej. Ďalším nositeľom radostnej noviny bola spevácka skupina „Bohdanovčanka“ z Bohdanoviec.

Už tradičným hosťom vianočných koncertov je aj mužská spevácka skupina Poľana z Košíc so sólistkou Máriou Pobehovou. Ešte pred ich vystúpením umelecký vedúci Karápa Levko Dohovič spolu s členkou Rady zboru Oxanou Hospodárovou, odovzdali umeleckému vedúcemu Poľany Jaroslavovi Dirgovi malý dar a pozdravný list pri príležitosti dvadsiateho výročia činnosti. „Pri príležitosti okrúhleho jubilea Vašej činnosti prijmite od zboru Karpaty čo najúprimnejšie poďakovanie za dlhoročnú spoluprácu na šírení a propagácii piesňového bohatstva nášho národa. Do ďalších rokov činnosti želáme veľa úspechov.“

V poslednej časti koncertu potešili prítomných modernými ukrajinskými koledami hostia z lemkovskej obce Rešov v okrese Bardejov – ženské trio pod vedením Eveliny Hvať a po nich z druhým blokom kolkied vystúpil zbor Karpaty, ktorý zaspieval aj známu pieseň „Ščedryk, ščedryk“, ktorej melódiu pozná celý svet z mnohých západných a amerických vianočných filmov.

V závere koncertu opäť zazneli zvony a na scénu vyšli všetci účinkujúci so sviečkami v rukách, aby zaspievali najznámejšiu koledu na svete, Tichú noc, v troch jazykoch – ukrajinskej, maďarskej a slovenskej. Koncert ukončili slová: „Daj nam, Bože, u šťasti, zdorovji prožyty od Roždestva do Novoho roku, od Novoho roku do Bohojavliňňa, od Bohojavliňňa do Voskresiňňa, od Voskresiňňa do Voznesiňňa, od Voznesiňňa do Svjatoho Ducha, od Svjatoho Ducha do sto lit!“. Účinkujúcich z javiska vyprevádzal dlhý potlesk vďačného publika, pre ktoré Karpaty aj tentoraz pripravili okrem koncertu aj drobné darčeky a pohárik „Karpatského punču“.

Už nasledujúci deň, v nedeľu 18. decembra 2016, Karpaty v rámci projektu „Leť naša pieseň“ rovnako finančne podporeného Úradom vlády SR z programu „Kultúra národnostných menšín 2016“, niesli radostnú novinu do Svidníka. Koncertom kolied a ľudových piesní potešili srdcia penzistov v miestnom Domove dôchodcov, ktorého obyvatelia piesne a kledy spievali spolu s Karpatami a s vďakou a slzami v očiach prijali rodné slovo a rodnú pieseň. Popoludní boli Karpaty v Dome kultúry jedným z hostí 22. benefičného Vianočného koncertu, ktorého organizátormi sú pravoslávna farnosť vo Svidníku a mesto Svidník. Pri tejto príležitosti primátor Svidníka Ján Holodňák odovzdal umeleckému vedúcemu Karpát Levkovi Dohovičovi „Ďakovnú plaketu mesta Svidník“ za šírenie národnostnej kultúry.

Úspešný rok 2016 s takými koncertmi ako 16. Novoročný koncert, koncert-akadémia pri príležitostí jubileí Ivana Franka, veľmi úspešné koncerty v Ľvove a Ivano-Frankivsku, 10. ročník Vianočného koncertu, dve koncerty vo Svidníku, ukončia Karpaty v utorok 27.12.2016 vianočným koncertom pre obyvateľov obce Bohdanovce.

Uložiť

Uložiť


Copyright © 2014. All Rights Reserved.

PLAST 2014