nazov plast2

Články

Táborový denník 2015

Nedeľa 2. augusta 2015

0208 09Začal sa tradičný táborový život. Po rannej rozcvičke s Máriou Rybákovou účastníci jubilejného tábora absolvovali dopoludnia tradičný kolotoč zamestnaní v Letnej škole ukrajinistiky – ukrajinistiku s Helenou Dohovičovou, spev s Michaelou Mušinkovou, poradovú prípravu s Bohdanom Dohovičom, prvú pomoc s Jaroslavou Hrinkovou a hry s Matúšom Pronerom. Popoludní bol tábor slávnostne otvorený, zaznela Hymna zakarpatských plastunov a nad Zlatou Idkou zaviali táborové vlajky . slovenská a ukrajinská. Účastníkom tábora sa prihovoril predseda PLASTu Levko Dohovič, ktorý im pripomenul, že najdôležitejšie je, aby nezabúdali kto sú a aby si ctili tradície svojich predkov. Popoludnie patrilo príprave večerného programu, ktorým bola tentoraz módna prehliadka. Modely aj „modelky" boli naozaj exkluzívne. Veď ich spoločne pripravovali členovia jednotlivých oddielov, ktoré si opri tejto príležitosti vybrali aj svoje názvy. A tak je v ôsmich oddieloch 92 účastníkov, o ktorých sa stará „bulava" v zložení hlavná vedúca Xénia Rybáková, vedúci Bohdan Dohovič, Inna Dohovič, Roman Dohovič, Jaroslava Hrinková, Kristína Hrisenková, Iveta Ihnatková, Markián Kovalyk, Juraj a Michaela Mušinkovci, Martin Ňachaj, Kateryna Rozumyková, Vladka Šaková, Miroslava Tančáková, lektori školy ukrajinistiky Helena Dohovičová, Svjatoslav Dohovič, Mária Rybáková a zdravotníčka Mária Lacová.
TÁBOROVÝ 2. AUGUST 2015 V OBRAZOCH

Pondelok 3. augusta 2015

0308 02Program tretieho dňa jubilejného 20. letného tábora „Karpaty 2015" dopoludnia narušil pravý letný dážď a tak museli účastníci pri tradičných zamestnaniach v rámci Letnej školy ukrajinistiky využívať priestory rekreačného zariadenia. Popoludní sa počasie umúdrilo a mohla sa uskutočniť prvá hra v teréne. Vedúci si pre mladších aj starších pripravili obchodné putovanie po stanovištiach respektíve hľadanie farebných motýľov. Na záver nechýbala ani obľúbená hra „Zmah do vysot". Večer sa najmä starší vyparádili a tešili na zábavný večer. Ešte predtým ako začala obľúbená diskotéka vedúci deťom zahrali rozprávku na dobrú noc, známy príbeh o tom ako dedko ťahal repku v netradičnom spracovaní.
TÁBOROVÝ 3. AUGUST 2015 V OBRAZOCH

Utorok 4. augusta 2015

0408 02Štvrtý deň tábora bol výnimočný. Súčasťou programu pre časť starších účastníkov a časť vedúcich sa stala účasť na seminári „Byť menšinou je naše právo", ktorý s podporou Úradu vlády z programu národnostných menšín zorganizoval Zväz skautov „PLAST". Ako v jeho úvode povedala hlavná organizátorka Helena Dohovičová, hlavným cieľom seminára bolo najmä mladým ľuďom priblížiť problematiku národnostných práv a aktuálnu situáciu v tejto oblasti na Slovensku. Hlavným prednášajúcim na seminári bol Peter Krajňák, poslanec Prešovského samosprávneho kraja, ktorý sa touto problematikou zaoberá už niekoľko rokov a istý čas pôsobil aj na úrade Splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny. Veľmi zaujímavými príspevkami prispeli do diskusie na seminári aj ďalší hostia – akademik Juraj Mušinka s manželkou, predseda PLASTu Levko Dohovič, bývalý predseda komisie národnostných menšín pri košickom Mestskom zastupiteľstve Štefan Čabala s manželkou, predseda združenia Karpaty Košice Jaroslav Hospodár s manželkou. Na seminári boli prítomní aj hostia z radov iných národnostných menšín, českej a maďarskej a ďalších. Celkovo bolo prítomných takmer 50 účastníkov, pre ktorých organizátori pripravili aj kultúrny program. Účastníci tábora, ktorí boli prítomní na seminári, odchádzali s mnohými novými poznatkami a zaujímavými informáciami. Popoludní pokračoval táborový život v tradičnom režime a všetci sa pripravovali na večerný program pri prvej tohtoročnej táborovej vatre. Starší výborne splnili úlohu a po návšteve Zlatej Idky dokázali od miestnych získať mnoho zaujímavých vecí – od vajec, zeleniny, kvetov, riadu až po dve živé sliepky a tri mačiatka. Večer ako býva dobrým zvykom vládla pri ohnisku opäť skvelá nálada plná spevu a hier.
TÁBOROVÝ 4. AUGUST 2015 V OBRAZOCH

Streda 5. augusta 2015

0508 10Deň uprostred trvania tábora patril výletom. Starší absolvovali každoročný pochod na vrchol Kojšovskej hole, kde si opäť pochutnali na výborných pečených špekáčikoch, zahrali sa viacero zaujímavých hier. Mladší navštívili Košice, kde bol pre nich pripravený veľmi zaujímavý program. Najskôr navštívili Múzeum letectva Slovenského technického múzea na košickom letisku, kde si aj so skvelým výkladom sprievodcu Miroslava Kollára pozreli nielen staršie aj novšie stroje, ale vyskúšali si aj to, ako sa v ich kokpitoch cítili ich piloti. Najmä chlapcov zaujala aj expozícia historických automobilov. Po návšteve múzea sa deti presunuli do priestorov Klubu ZRUSR v Košiciach, kde na nich čakala bublinová a ohňová šou. Po chutnom obede zakončili pobyt v Košiciach tak ako vždy, v miestnom Auparku. Večer, príjemne unavení z celodenných výletov, si ešte zahrali aktivity a výnimočne rýchlo stíchli po začiatku nočného pokoja.
TÁBOROVÝ 5. AUGUST 2015 V OBRAZOCH

Štvrtok 6. augusta 2015

0608 16Tak ako každý rok aj tentoraz dostali účastníci tábora vzácnu návštevu. Pár minút po deviatej sa areálom rekreačného zariadenia rozľahol zvuk sirény požiarneho auta. Ukázať nám niečo zo svojej práce prišli hasiči z Okresného riaditeľstva HaZZ z Košíc pod vedením Milana Polču. Ukázali nám techniku, ktorú používajú pri zásahoch pri dopravných nehodách a každý si chcel vyskúšať ako sa pracuje s veľkými kliešťami, ktoré slúžia na vyslobodzovanie ľudí či hydraulickým zdvihákom a nafukovacím vankúšom, ktorý dokáže dvihnúť aj veľké auto. Nechýbala ani ukážka hasenia hadicou a drobné osvieženie. Ako sa taká hadica pod tlakom drží v ruke a ako sa s ňou strieka si tiež vyskúšali mnohí z účastníkov tábora. Popoludnie patrilo tradičnému táborovému kolobehu s lekciami školy ukrajinistiky, hrou v teréne. Večer patril opäť zábavnému večeru, tentoraz s témou rozprávky o vlkovi a červenej čiapočke, pri ktorej aj vedúci ukázali poriadnu dávku improvizácie.
TÁBOROVÝ 6. AUGUST 2015 V OBRAZOCH

Piatok 7. augusta 2015

0708 02Jubilejný dvadsiaty letný tábor Zväzu skautov „PLAST" sa blíži do finále. Aj preto sa rekreačným zariadením Zlatá Idka počas dňa rozlieha spev, skúšajú sa tance a básne a pripravuje sa scenár záverečného programu. Ale svojim tempom beží aj táborový život. Dopoludnie patrilo tradičnému veľkému volejbalovému derby medzi staršími a vedúcimi. Hoci aj tentoraz sa z víťazstva 3:1 tešila „bulava", podľa slove Xénie Rybákovej to bolo v tomto roku jedno z najťažších víťazstiev. Futbalový zápas si zahrali aj mladší a v tuhom boji tí najmladší porazili svojich starších kamarátov. Ešte predpoludním absolvovali starší zaujímavú besedu s predsedom PLASTu Levkom Dohovičom, ktorý im aj z osobných skúseností priblížil dianie na Ukrajine v minulom storočí. Popoludní okrem nácviku programu sa všetci pripravovali na obľúbený sviatok Ivana Kupala, dievčatá vyrábali vence a morenu, chlapci pripravovali vatru. Po zvyčajnom boji o Morenu sa už pоtôčikom plavili dievčenské venčeky, ktoré po pár metroch z vody lovili chlapci a spoločne sa potom v pároch zabávali pri vatre a napokon hľadali aj čarovný kvet paprade.
TÁBOROVÝ 7. AUGUST 2015 V OBRAZOCH

Sobota 8. augusta 2015

0808 16Predposledný budíček, predposledná rozcvička. Po raňajkách sa účastníci tábora stretli na prvej spoločnej skúške záverečného programu, ktorý už začal naberať konečnú podobu. Dopoludnia ešte stihli odohrať odvetné športové zápasy. Volejbal opäť vyhrala „bulava", mladšie dievčatá sa stretli vo vybíjanej a mladší chlapci vo futbale. Popoludní zasadalo vedenie PLASTu a účastníci tábora absolvovali aj poslednú hru v teréne. Podvečer na prvej generálke sa opäť skúšal záverečný program pre rodičov a posledný večer, ako býva zvykom, patril oceňovaniu najlepších, najporiadkumilovnejších a najaktívnejších účastníkov tábora a vyhláseniu výsledkov ankety Miss a Missák tábora „Karpaty 2015". Medzi mladšími si prvenstvo odniesli Nikola Halčíková a Michal Fučila, pred Rebekou Pločicovou a Kristiánom Hrinkom, na treťom mieste skončili Dorotka Pločicová a Kamil Pavlenko. Medzi staršími získali najviac hlasov Diana Barnová a Michal Janko pred Zuzanou Bogricovou s Denisom Zjatykom a Alexandrou Jevčákovou s Patrikom Gajdošom. Po vyhlásení výsledkov nasledovala posledná táborová diskotéka.
TÁBOROVÝ 8. AUGUST 2015 V OBRAZOCH

Nedeľa 9. augusta 2015

0908 17A opäť je tu záver! Osem dní v jubilejnom 20. letnom tábore PLASTu ubehlo ako voda a prišiel ten posledný. Ráno si deti zacvičili na špeciálnej „Romanovej rozcvičke", zbalili sa a vypratali izby. Po raňajkách ešte stihli generálku programu pre rodičov a potom už čakali na ich príchod. Na slávnostnom ukončení tábora zložil prísahu PLASTu Peter Buben a potom sa všetci účastníci tábora spolu s rodičmi a priateľmi presunuli do klubovne Rekreačného zariadenia Zlatá Idka, aby rodičov opäť potešili svojim programom. V programe si zaplnená klubovňa pozrela fotografiami pripomenuli dvadsať ročníkov táborov. Nechýbali ani tance ako Karička (Katarína Kundrátová, Alexandra Čuchtová, Soňa Kormaníková, Ema Daňková) či Paradnycjam hrajte (Gabriela Krempaská, Zdenka Hvizdová, Gabriela Manduľová, Tatiana Vasilenková), ku ktorým spievali Simona Ihnatková a Magdaléna Rodáková, moderný tanec predviedli Ivana a Nikola Halčíkové, spevom s akordeónovým sprievodom Petra Zjatyka potešili prítomných Denis Zjatyk, Alexandra Jevčáková, Klaudia Komanická, Bibiana Bujdošová, Simona Ihnatková a Diana Barnová a recitovaním básní sa uviedli Mychajlo Doboš (O. Lupij: „Svoje ľubiť") a Martin a Richard Rybákovci (T. Ševčenko: „Zore moja večirňaja") . V závere programu opäť odznela b. AUGUSTáseň „Movo ridna, slovo ridne" (Rostyk Mychnov, Dorotа Pločicová, Bohdana Studenková a ďalší z radov najmladších účastníkov tábora), ktorej obsah jej aj základným mottom všetkých táborov. Tak ako pri záverečnom príhovore povedala hlavná organizátorka, táborová „mama" Helena Dohovičová, hlavným cieľom táborov a letných škôl ukrajinistiky je deťom priblížiť tisícročné tradície Rusínov-Ukrajincov, ale aj naučiť ich aj azbuku a vychovávať k tomu, aby aj doma po príchode z tábora, spolu so svojimi rodičmi začali hovoriť jazykom svojich predkov a pomohli tak zachrániť rusínsko-ukrajinské tradície na Slovensku. Na záver programu, ktorý moderovali Diana Barnová a Bohdan Dohovič, odzneli aj obľúbené táborové piesne, počas ktorých si účastníci spolu s rodičmi vďaka videoprojekcii pripomenuli ďalších deväť nezabudnuteľných dní na Zlatej Idke. Potom už prišlo lúčenie, objatia, občas aj nejaká slza a odchod domov so sľubom, že sa o rok stretneme znova.
TÁBOROVÝ 9. AUGUST 2015 V OBRAZOCH

 


Copyright © 2014. All Rights Reserved.

PLAST 2014