nazov plast2

Články

Táborový denník 2016

SOBOTA 30.7.2016

dennik malZačíname. Sobotňajšie popoludnie 30. júla začalo na košickej autobusovej a železničnej stanici obrazom, ktorý tu na prelome júla a augusta býva už dlhoročnou tradíciou. Z vlaku zo smeru od Humenného vystúpila početná skupina chlapcov a dievčat, o chvíľu neskôr sa to isté zopakovalo z autobusom z Prešova. Vestibul autobusovej stanice  sa postupne naplnil účastníkmi XIX. Letnej školy ukrajinistiky a XXI. Letného tábora PLASTu. Prišli prvé zvítania starých známych, presun  autobusom na Zlatú Idku a po ubytovaní aj prvé zoznamovacie aktivity a rozdelenie do oddielov. Po dlhých rokoch je určite zaujímavosťou tohto ročníka to, že počet chlapcov je vyšší ako počet dievčat. V tábore je v tomto roku spolu 74 detí a mladých ľudí. Až do 7. augusta sa o ich program budú starať členovia „bulavy“: Xénia Rybáková, Roman Dohovič, Svjatoslav Dohovič, Iveta Ihnatková, Diana Barnová, Bohdan Dohovič, Bibiana Bujdošová, Inna Rodovyč, Maryna Smykalo, Karolina Sribna, Peter Zjatik, Pavol Gajdoš, Peter Buben, Michal Janko, Daniel Sabol, Martin Ňachaj a Matúš Proner. Zabudnúť nesmieme ani na lektorov školy ukrajinistiky a zároveň naše táborové „mamky“: hlavnú organizátorku Helenu Dohovičovú, zdravotníčku Máriu Lacovú a Máriu Rybákovú. V škole ukrajinistiky bude pôsobiť aj Oľga Kutková z Bratislavy a tento ročník bude výnimočný aj prítomnosťou hosťujúcich lektorov z Ukrajiny, z užhorodského Kolégia umenia a kultúry – pedagogičiek Márie Stojka, Oxany Šyp a študentov a absolventov Anheliny Peresoľak, Svitlany Hendyč a Rostyslava Charytona. Prostredníctvom našej webovej stránky a v závislosti od kvality internetového pripojenia sa vás aj v ďalších dňoch budeme snažiť textom aj fotografiami informovať o tom, čo sa v Rekreačnom zariadení Zlatá Idka deje a ako trávia svoje dni účastníci letného stretnutia „Karpaty 2016.“

 NEDEĽA 31.7.2016

Táborový život sa hneď v druhý deň pobytu naplno rozbehol. Dopoludnia prišiel na rad prvý kolotoč aktivít, počas ktorých sa účastníci venovali poradovej príprave, spevu, ale aj zaujímavým lekciám ukrajinistiky a hereckého majstrovstva, o ktoré sa postarali hosťujúce lektorky z Ukrajiny – Oxana Šyp a Maria Stojka. Popoludňajší program začal slávnostným otvorením tábora za účasti predsedu Zväzu skautov PLAST ukrajinsko – rusínskej národnosti Levka Dohoviča. Prvýkrát v tomto roku zaznela aj Hymna zakarpatských plastunov a nad rekreačným zariadením Zlatá Idka zaviali táborové vlajky. Podvečer sa účastníci tábora venovali vymýšľaniu mien svojich oddielov a príprave večerného programu, počas ktorého sa jednotlivé oddiely predstavili ostatným.  V tomto roku pôsobia v tábore tieto oddiely: Lesné modelky (mladšie dievčatá), Krídla orla (mladší „novaky“), Vĺčatá (starší „novaky“), K dobrej nálade počas zoznamovacieho večera prispeli aj hostia z Ukrajiny, ale aj „bulava“, ktorá predviedla netradičné spracovanie známej ukrajinskej rozprávky Rukavička. Nasledovala ešte obľúbená diskotéka s táborovými hitmi a deň ukončila tradičná „Iskra na dobranič“.

PONDELOK 1.8.2016

Tretí deň letného stretnutia Karpaty 2016 opäť patril tradičným táborovým zamestnaniam a zábavkám. Dopoludnia sa účastníci venovali spevu, praktickému skautingu, naučili sa niečo nové a zopakovali si niečo z toho, čo už vedeli na lekcii poskytovania prvej pomoci  a mnohí z tých najmenších sa prvý krát zoznámili s ukrajinskou azbukou. Na popoludnie si „bulava“ pre mladších i starších pripravila hry v prírode s plnením zaujímavých úloh a nechýbali ani prvé športové zápolenia na futbalovom ihrisku. Večer patril populárnej karaoke šou, počas ktorej viacerí predviedli svoje spevácke schopnosti pri spievaní populárnych ukrajinských piesní, ale aj svetových hitov.

UTOROK 2.8.2016

Táborový utorok bol plný pravých táborových činností. Tradičnú rozcvičku, ktorá bola vďaka chladnému ránu o niečo intenzívnejšia, vystriedali po raňajkách spev, ukrajinský jazyk, herecké majstrovstvo, prvá pomoc a praktický skauting v pravidelnom kolotoči lekcií. Popoludnie účastníci tábora Karpaty 2016 strávili v nádhernej prírode v okolí rekreačného zariadenia Zlatá Idka. Mladší si v lese zahrali rôzne hry, pre starších bola pripravená hra „fixky“. Na niekoľkých stanovištiach plnili rôzne úlohy a dostali fixku a zašifrovanú indíciu o tom, kde je skrytý hľadaný amulet. Niektorým chvíľu trvalo, kým prišli na to, že bodky a čiarky na pásiku papiera sú morzeovkou, ktorú sa učili ráno. A trápili sa aj  s tým, že papierik musia správne omotať okolo fixky, aby získali tri riadky slov so správnou odpoveďou. Ale nakoniec sa im to podarilo. Večer patril prvej táborovej vatre a tradičným zábavným hrám, ktoré si užívajú najmä tí starší. Do postelí všetci odchádzali s očakávaním nasledujúceho dňa, počas ktorého sú naplánované zaujímavé výlety. Starší ešte netušili, že ich spánok preruší hodinu po polnoci nočný budíček a nočná hra s podobnými pravidlami ako tá, ktorú hrali cez deň, ale sťažená pohybom v lese so strašiacimi vedúcimi bez baterky. 

STREDA 3.8.2016

Prišiel deň výletov. Ráno sme vstávali o niečo skôr, rozcvička sa tentoraz nekonala a dvoma autobusmi sme sa vybrali na dva opačné smery. Starších čakala cesta do kaštieľa Betliar a Ochtinskej aragonitovej jaskyne, cieľom mladších boli Košice. Tu ich na Košickej detskej historickej železnici čakala cesta historickým vláčikom z Čermeľa na Alpinku. Najzaujímavejšou však bola návšteva Košického hradu a vyhliadkovej veže. Pohľad z dolnej vyhliadky si vďaka ďalekohľadu vyskúšali všetci, odvahu zdolať takmer sto schodov na vyhliadkovú vežu našla len polovica. Využili sme aj detské ihrisko pod vežou, zahrali si obľúbené hry a tešili sa na obed. Ten pre nás pripravili v jedinej ukrajinskej reštaurácii Barvinok a treba povedať, že obidva chody boli veľmi chutné. Deti nevynechali ani obľúbenú návštevu nákupného centra. Starších po príchode z výletu čakala ešte opekačka. Po predchádzajúcej nočnej hre boli večer všetci poriadne unavení. Aby aj mladší neboli ukrátení, zahrali si aj oni svoju nočnú hru.

ŠTVRTOK 4.8.2016

Dnes bolo v tábore Karpaty 2016 od rána cítiť, že sa prehupol do svojej druhej polovice. Dopoludnia sa jeho účastníci intenzívnejšie venovali spevu a príprave záverečného programu pre rodičov. Popoludnie prinieslo jednu prekvapujúcu udalosť. V tradičnom volejbalovom zápase Bulava versus Junactvo sa prvý raz v histórii tohto klasického derby zrodilo víťazstvo Junactva. Ale celkový výsledok ešte nie je definitívny. Bulava po prekvapujúcej prehre vyzvala svojho súpera na odvetu a určite bude chcieť získať späť svoju neporaziteľnosť. Starší sa podvečer stretli na táborovej fregate a potôčik pod rekreačným zariadením opäť videl zápolenie netradičných plavidiel. Na večer bol pre účastníkov tábora pripravený zábavný večer s prekvapením, ktorým boli lekcie tanca pod vedením nášho hosťa z Ukrajiny Rostyslava. Chlapci aj dievčatá sa naučili základné kroky populárneho ukrajinského Hopaka. Zábava potom pokračovala aj na obľúbenej diskotéke.

PIATOK 5.8.2016

Deň naopak. Presne taký bol táborový piatok v letnom tábore Karpaty 2016. Ráno sme začínali kolom a iskrou na dobrú noc, namiesto otvorenia dňa a vyvesenia táborových vlajok bol záver dňa a zvesenie zástav, vlajkonosičmi boli členovia „bulavy“. Dopoludnia sa najmenší ešte učili posledné písmenká ukrajinskej abecedy, spoločne sme pripravovali aj program pre rodičov. Ku dňu naopak sa pripojili aj v kuchyni a tak sme najskôr mali hlavné jedlo a potom polievku. Predposledný večer v tábore patrí už tradične Sviatku Ivana Kupala. Aj ten však bol naopak. Vence plietli chlapci, ktorí si vytvorili aj Morenu, vatru pripravovali dievčatá aj so svojou figurínou Ivana. Po zvyčajnom boji o Morenu sa už pоtôčikom plavili tentoraz chlapčenské venčeky, ktoré po pár metroch z vody lovili dievčatá a spoločne sa potom v pároch či trojiciach (vďaka nаdbytku chlapcov mali niektoré dievčatá až dvoch „vyvolených“) zabávali pri vatre a napokon hľadali aj čarovný kvet paprade.

SOBOTA 6.8.2016

Je to neuveriteľné, ale letný tábor Karpaty 2016 dospel k svojmu záveru. Predposledný deň bol tentoraz výnimočný. Naši hostia z Ukrajiny nám pripravili prezentáciu s názvom „Kvitny ridna Ukrajino“. Najprv sme sa s Ukrajinou zoznámili prostredníctvom prezentácie a výstavy kníh, výšiviek a krátkeho koncertu našich hostí z Užhoroského koledžu umení a kultúry. Po tejto časti sa starší vďaka pani Anne Sallas – Švačka zoznámili s udalosťami na kyjevskom „Myjdane“. Ako priamy účastník udalostí nám porozprávala o tom, prečo sa na prelome rokov 2014 a 2015 desiatky tisíc ľudí v Kyjeve snívalo o krajšej budúcnosti v Európe. Dozvedeli sa aj o tragédii „Nebeskej stovky“ a napokon si pozreli dokumentárny film o členovi PLASTu Viktorovi Hurňákovi_ ktorý padol vo vojne na východnej Ukrajine. Hovorilo sa aj o Vasiľovi Slipakovi, jednom z najlepších operných spevákov súčasnosti, ktorého na konci júna zastrelil na východnej Ukrajine proruský ostreľovač. Tieto informácie prijali účastníci tábora s veľkým emotívnym nábojom a v niektorom oku sa objavila aj slza. Popoludní mali účastníci tábora v programe posledné hry v prírode a okrem toho hlasovali aj v ankete o Miss a Missáka tábora. Okrem mladších a starších sme v tomto roku hlasivali aj o Miss a Missáka „bulavy. Výsledky ankety boli zverejnené na poslednom zábavnom večere tábora „Karpaty 2016“.  Najprv si ceny prebrali tí, ktorí boli v tábore príkladom svojim správaním ši pekne rozprávali po „našomu“. Ceny od Márie Rybákovej dostali aj tí, ktorí mali počas tábora najlepší poriadok na izbe, ale aj najlepších športovcov. Ale všetci netrpezlivo čakali na výsledky ankety Miss a Missák tábora.  Dočkali sme sa. Miss a missákom medzi mladšími sa stali Filip Hvizd a Juliana Gajdošová, druhý najvyšší počet hlasov získali Dorotka Pločicová a Kamil Pavlenko a na treťom mieste skončili Ela Mihaľová a Riško Rybák. Medzi staršími sa na treťom mieste umiestnili Zuzana Bujdošová a Radovan Vitko, vicemiss a vicemissákom medzi staršími sa stali Ema Nogová a napokon miss a missákom medzi staršími sa stali Timea Zaťková. A nakoniec veľké prekvapenie, Miss a Missákom „bulavy“ sa stali hlavná vedúca Xénia Rybáková a jej zástupca Roman Dohovič. Po oceňovaní sa všetci ešte dlho zabávali na poslednej táborovej diskotéke a „tešili sa“ na koniec tábora.

NEDEĽA 7.8.2016

A je tu posledný deň. Raňajky, balenie, upratovanie izieb, generálka programu. Rekreačné zariadenie Zlatá Idka sa zapĺňa rodičmi účastníkov letného tábora Karpaty 2016. Posledný slávnostný nástup, na ktorom sa spúšťajú táborové vlajky a naposledy znie Hymna zakarpatských plastunov. Potom sa už všetci presúvajú do klubu, ktorý sa mení na scénu pre záverečný program pre rodičov. Ten začína prológom, ktorý s účastníkmi tábora Sofiou Derevjanikovou, Ellou Mihaľovou a Mychajlom Dobošom pripravila profesorka Užhorodského koledžu umenia a kultúry Oxana Šyp spolu so svojou študentkou Anhelinou Peresoľak. V závere prológu privítali deti chlebom a soľou všetkých rodičov a predovšetkým predsedu PLASTu Levka Dohoviča. Recitovalo sa, spievalo, tancovalo a v závere samozrejme ďakovalo a aj plakalo. V programe, ktorý moderovali Juliana Savčáková a Sabina Šlampiaková sa postupne predstavili Bohdan Dohovič, Denis Zjatyk, Martin Rybák, Grigorij a Nicolas Sallasovci, v tancoch Karička a Hopak starší z junáctva. Okrem prológu hostia z Užhorodu do programu s účastníkmi tábora pripravili aj scénické kompozície Žajvoronok (Škovránok), v ktorom účinkovaliLívia Uram – Hricková, Ella Mihaľová a Nikola a Sofia Halčíkové a „Lysty Lesi Ukrajinky“ s Denisom Zjatikom a Emmou Nogovou. V závere najprv Dorota Pločicová a Adam Štofík prostredníctvom básne „Movo ridna“ poprosili rodičov, aby nezabúdali na svoje korene a učili ich reč ich dedov a pradedov a potom si všetci spoločne so sprievodom Petra Zjatika si všetci spoločne zaspievali niektoré obľúbené taborové piesne. Úprimný a často búrlivý potlesk rodičov bol pre deti tou najkrajšou odmenou. V závere sa ďakovalo. Najprv majiteľovi rekreačného zariadenia Petrovi Hrinkovi a jeho spolupracovníkom. Tohtoročný tábor bol totiž jubilejný desiaty na Zlatej Idke.  Milým prekvapením bolo poďakovanie rodičov hlavnej organizátorke tábora Helene Dohovičovej. Na záver si ešte všetci pripomenuli chvíle prežité v tábore vo videoprojekcii z fotiek a prišiel čas lúčenia, ktorý sa tak ako vždy nezaobišiel bez nejakej slzičky v oku. Všetci odchádzali s nádejou, že o rok sa znova stretnú a načnú druhú desiatku táborov PLASTu na Zlatej Idke.


Copyright © 2014. All Rights Reserved.

PLAST 2014