nazov plast2

V Kanaši si už nevedia predstaviť koniec leta bez plastunov

2019kanas01malUž štvrtý rok po sebe si starší členovia PLASTu rozložili v Kanaši neďaleko Prešova svoje stany, aby ukončili prázdniny v letnom tábore „KANAŠ 2019“. Od štvrtka 29. augusta do nedele 1. septembra 2019 prežili 30 účastníci nádherné štyri dni podľa skautských pravidiel. V tomto roku sa do Kanaša vybrali „junaky“ Peter Alexej Begeni, Michal Berežňak, Markus Gajdoš, Ivana a Nikola Halčíkové, Daniela Kecerová, Katarína Kundrátová, Oliver Leferovič, Marián Markovič, Terézia Mašlárová, Matúš Pančák, Lucia Pašmiková, Katarína Planetová, Lenka Samuheľová, Júlia Savčáková, Lívia Uram Hricková a Samuel Wojčík, na ktorých dozerá „bulava“ v zložení: hlavný vedúci Martin Ňachaj, Bibiana Bujdošová, Branko Dohovič, Ivana Ivančíková, Martina Jakubíková, Dávid Janko, Aneta Morozová, Daniel Sabol a Zuzana Tobiášová.
FOTOGALÉRIA

Bulava rozdelila deti do dvoch oddielov – „Šesť strún a trsátko“ a „Kanašskí cigáni“. Prvý deň po príchode chlapci kosili záhradu a pripravovali miesto pre stany, vztýčili sa táborové vlajky. Dievčatá chystali špagety na obed. Večer si všetci posadali okolo vatry, upiekli špekáčky a zabávali sa známymi plastunskými hrami. Na druhý deň účastníci varili pirohy, ktoré ochutnávala o hodnotila bulava.
V programe tábora boli aj hry a túry v prírode a praktický skauting. Nechýbala ani obľúbená ponožková vojna v blate. Tretí deň, bol už tradične, svadobný. Chlapci pripravovali prstene a oltár, dievčatá svadobné šaty a venčeky. Začala sa svadba s krásnou nevestou, ešte krásnejšími družičkami, „farárom“, svadobným obradom a smútiacimi ženičkami. Nechýbal ani nečakaný únos nevesty. Tradície svojho národa si mladí o polnoci pripomenuli tradičným čepčením nevesty. Do tábora zavítali aj hostia. Prvými boli vedúci z tábora na Zlatej Idke Ema Nogová, Vlaďka Šaková a Jakub Gontkovský. V sobotu prišli na „inšpekciu“ aj predseda PLASTu Levko Dohovič a „titka“ Olenka. S výsledkami kontroly boli maximálne spokojní, najmä s chutnými už legendárnymi bryndzovými haluškami Martina Ňachaja. „Som veľmi rád, že nás je z roka na rok viac. Prvýkrát sme tu boli desiati, v tomto roku nás bolo už 30. Naši susedia hovoria, že si už v Kanaši koniec leta bez plastunov nevedia predstaviť,“ hovorí hlavný vedúci tábora Martin Ňachaj.
Vedúci tábora, ktorí prakticky vyrastali v táboroch PLASTu, tábor v Kanaši pripravovali úplne samostatne, čo je veľkým ocenením a satisfakciou pre vedenie PLASTu – organizácia letných táborov nie je zbytočná.


Copyright © 2014. All Rights Reserved.

PLAST 2014