nazov plast2

Sviatok jari v Londýne aj s členmi PLASTu zo Slovenska

sviato vesny 1 malTraja členovia Zväzu skautov PLAST ukrajinsko-rusínskej národnosti na Slovensku, Lívia Uram Hricková, Peter Alexej Begeni a Oliver Leferovič otvárali na konci mája spolu so svojimi priateľmi z PLASTu Veľkej Británie letnú táborovú sezónu na tradičnom Sviatku jari neďaleko anglickej metropoly Londýn.

Priateľské vzťahy medzi ukrajinskými skautskými organizáciami na Slovensku a vo Veľkej Británii sa v posledných dvoch rokoch prehĺbili a PLAST Veľkej Británie už dvakrát na Slovensku organizoval medzinárodný zimný tábor „Škola ľadu“ zameraný na ľadolezenie. „Práve na tomto tábore sme dostali pozvánku na otvorenie letnej táborovej sezóny do Londýna,“ hovorí Peter Begeni. A tak v posledný májový štvrtok spolu s ďalšími dvoma členmi PLASTu na Slovensku nabrali letecky smer Londýn.

sviato vesny 2mal sviato vesny 3mal
sviato vesny 4mal svjato vesny 5mal


„Veľmi sme sa na túto cestu tešili a chceme sa priateľom z Anglicka poďakovať za pozvanie. Starali sa o nás fantasticky a prvý deň sme spolu s našimi dvoma kamarátkami z Anglicka spoznali Londýn a videli všetky významné pamiatky ako Buckingham palace, Big Ben, alebo London Eye,“ opisuje Peter začiatok návštevy Anglicka. Po spoznávaní Londýna naši traja vyslanci vyrazili na druhý deň na miesto tábora v Bowmoor Sailing Clube neďaleko mesta Lechlade pár desiatok kilometrov od Londýna. „Po rýchlom nástupe sme si postavili stany, zoznámili sme sa a išli na vodu na miestne jazerá. Niektorí na kajaky, iní na plachetnice. My traja sme sa išli plachtiť na pol tonovej lodi s inštruktorom, ktorý nám vysvetlil ako všetko funguje a skúsili sme si aj loď ovládať. Ako býva zvykom na táboroch, prvý deň uzatvárala vatra aj so vzájomným zoznamovaním sa, spevom a hrami. V nedeľu sme opäť boli na vode, ale mali sme aj tradičné skautské aktivity ako spev, uzly či poradovú prípravu. Nám sa najviac zapáčili uzly, naučili sme sa niekoľko nových, ale nejaké sme aj my naučili našich hostiteľov. Výborný adrenalínový zážitok sme mali s Oliverom pri plachtení na malej lodi pre dvoch a výborne sme sa všetci zabavili aj pri ďalšej vatre. Témou tábora bolo more a tak k vatre prišiel aj Neptún a jeho morská panna. Deti si pre nich museli pripraviť tematické scénky a bola to perfektná zábava,“ približuje Peter Begeni priebeh krátkeho trojdňového tábora. „Po jeho skončení sme si ešte pred našim odchodom domov stihli posedieť s vedúcimi a diskutovať nielen o tábore, ale aj o tom ako funguje PLAST na Slovensku a vo Veľkej Británii. Z tábora sme si odniesli veľa nových skúsenosti, zručností, skvele zážitky a nové priateľstvá, ale najmä nezabudnuteľné zážitky,“ dodáva Peter Begeni.


Copyright © 2014. All Rights Reserved.

PLAST 2014