nazov plast2

Krásne dni ukrajinských skautov na ľadopádoch v Tatrách a v Slovenskom Raji

tatry2022 titKrásne dni v slovenských horách prežili od 11. do 15. februára ukrajinskí skauti z Veľkej Británie, Nemecka, Poľska, Ukrajiny a Slovenska v medzinárodnom tábore „Škola ľadu“. Každý deň skoro ráno sa vybrali z dočasného domova v Starej Lesnej do hôr, aby sa v nádhernom zimnom počasí naučili liezť po ľade na zamrznutých ľadopádoch vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách a v doline Piecky v Slovenskom Raji. Robiť prvé kroky v ľade v špeciálnom horolezeckom výstroji ich učili skvelí inštruktori Ivan Bandrivskyj a Oxana Litynska.

VIAC FOTOGRAFIÍ


Ivan Bandrivskyj z ukrajinského mesta Stryj je niekoľkonásobným majstrom Ukrajiny v alpinizme. Horolezectvu sa venuje viac ako desať rokov, počas ktorých zdolal mnohé vrcholy v Karpatoch, na Kryme, v Ťan-šane, Tatrách, Alpách, v balkánskych a škandinávskych horách. V polovici decembra 2020 urobil zimný výstup jednou z najťažších ciest na ikonický alpský štít Matterhorn.

Оxana Litynska žijúca v Londýne patrí medzi najznámejšie ukrajinské horolezkyne. Je držiteľkou „Koruny sveta“, ktorú získavajú horolezci, ktorí vystúpili na najvyššie vrchy všetkých kontinentov. V máji 2019 sa stala treťou Ukrajinkou, ktorá vystúpila na Mount Everest, v júli 2021 ako druhá Ukrajinky zdolala aj druhú najvyššiu horu sveta K2.

Zväz skautov „PLAST“ ukrajinsko-rusínskej národnosti na Slovensku v tábore reprezentovali Peter Alexej Begeni, Dávid Janko, Jakub Gontkovský a Ivana Ivančíková, intendantom tábora bol člen bvedenia „PLASTu“ na Slovensku Vladimír Kravec. Okrem nádherných zážitkov z prírody a získania prvých zručností z ľadolezenia sa v tábore zrodili aj nové priateľstvá z ukrajinskými skautmi z ďalších krajín. Je viac ako pravdepodobné, že sa stretnú v ďalších táboroch, ktoré organizuje ukrajinský skauting „PLAST“ v mnohých štátoch Európy. A možno o rok opäť aj v „Škole ľadu“ na Slovensku.

Organizátorom tábora bol „PLAST“ Veľkej Británie v spolupráci so Zväzom skautov „PLAST“ ukrajinsko-rusínskej národnosti na Slovensku. Vo vedení tábora boli Solomija Petryna, Denis Uhryn, Nazar Bilozir a Polina Dobrianska.


Copyright © 2014. All Rights Reserved.

PLAST 2014