nazov karpaty

Kronika života politického väzňa č 2A 424

thumb kniha
Objednávky

helena@dohovic.com

 

Jazyk

 uask

 

Staňte sa našimi priateľmi na

facebook

Počet prístupov od 4.8.2009

Vsevjednom.cz

História

Karpaty a ich hostia

Na pozvanie zboru Karpaty na Slovensku vystupovali

V snahe čo najviac priblížiť verejnosti jedinečnú krásu a kultúrne dedičstvo ukrajinského národa, najmä v oblasti zborového umenia, sa vedenie zboru Karpaty po politických zmenách v postsocialistických krajinách v roku 1989, a najmä v súvislosti so vznikom nezávislej Ukrajiny, snažilo čo najviac posilniť vzájomné vzťahy s vynikajúcimi speváckymi zbormi z Ukrajiny. Výsledkom boli pozvania na koncerty v našom regióne, ktoré napomáhali sebauvedomeniu Ukrajincov na Slovensku ako najzápadnejšej vetvy ukrajinského národa, žijúcej na historických územiach bývalej Kyjevskej Rusi. Priblížili tiež aj Slovákom a občanom iných národností žijúcich na Slovensku duchovné bohatstvo ukrajinského národa!

  • August 1990 - mužský zbor „Žuravli" z Poľska (dirigent Roman Revakovyč), ktorý vystúpil v Chráme sv. Alžbety v Košiciach, v Dome kultúry v Košiciach a v Parku kultúry a oddychu v Prešove
  • November 1990 - rodinné trio Baranovcov (otec a dvaja synovia), ktorí na Slovensku predstavili jedinečný ukrajinský hudobný nástroj, banduru. Mnohí z prítomných na koncerte v Košiciach videli tento hudobný nástroj prvýkrát v živote.
  • Október 1991 - Karpaty organizovali koncerty hosťujúcich zborov počas 2. ročníka Medzinárodného Festivalu /MF/ duchovnej piesne východného obradu. Na koncertoch v Košiciach a Prešove sa predstavili mužský spevácky zbor „Homin" zo Ľvova (dirigent Oleh Cyhylyk) a chlapčenský zbor z Mukačeva (dirigent Volodymyr Volontyr).
  • Marec 1992 - Karpaty zorganizovali turné dievčenskej skupiny banduristiek „Dzvinočok" zo Ľvova (dirigent Volodymyr Dyčak) v regióne severovýchodného Slovenska. Počas troch dní spievala skupina na koncertoch venovaných výročiu T. Ševčenka v Košiciach, Prešove a trikrát vo Svidníku (dvakrát pre školskú mládež a raz pre obyvateľov mesta Svidník).
  • Október 1992 - Karpaty organizovali koncerty zahraničných účastníkov 3. ročníka MF duchovnej piesne východného obradu. Mužský zbor „Žuravli" z Poľska (dirigent Roman Radzivanovyč) sa predstavil v Bardejove, zbor „Tysjačoliťťa" z Poľska (dirigent Jaroslav Poľanskyj) v Medzilaborciach, mužský zbor „Homin" zo Ľvova a ženský zbor učiteliek z Dobriča v Bulharsku v Košiciach.
  • Jún a november 1993 - na pozvanie Karpát sa na koncertoch v Košiciach, Prešove, Bardejove a Svidníku predstavil svetoznámy chlapčenský zbor „Dudaryk" zo Ľvova (dirigent Mykola Kacal). Počas IV. ročníka MF festivalu duchovnej piesne v novembri vedenie zboru Karpaty zabezpečilo účinkovanie v Košiciach mužskému zboru „Beskyd" z Drohobyča (dirigent Roman Sovjak) a speváckemu zboru študentov Vyššieho hudobného inštitútu im. Lysenka zo Ľvova (dirigent Igor Cyklynskyj) a ženskému zboru „Corale Laurenziano" z Talianska (dirigent Roberto Dini).
  • December 1993 - na pozvanie Karpát prišiel na Slovensko s Vianočným programom spevácko-tanečný súbor „Sonečko" zo Ľvova. Počas týždenného pobytu potešil koledami a ukážkami živého Betlehemu veriacich rôznych vierovyznaní v Prešove, v Košiciach a ôsmich obciach v okolí týchto miest.
  • Apríl 1994 - na malom klubovom koncerte pre členov a priateľov zboru Karpaty sa v Košiciach predstavila ženská spevácka skupina „Žuravka" zo Ľvova
  • November 1994 - počas 5. ročníka Festivalu duchovnej piesne sa v Košiciach a Prešove predstavili komorný zbor „Pryčasťa" z Černihova (dirigent Larisa Kurovska), dievčenský spevácky zbor Strednej umeleckej školy z Užhorodu (dirigent Zoltán Žofčak), Chrámový zbor Vološyna z Užhorodu (dirigent Jaroslav Kyrlyk), Mládežnícky zboru Vyššieho muzučilišťa S. Ľudkevyča zo Ľvova (dirigent Oleg Cyhylyk), zbor „Legenda" z Drohobyča (dirigent Igor Cyklynskyj), zmiešaný spevácky zbor „Antej" zo Ľvova (dirigent Zinovij Demcjuch) a chlapčenský zbor „Dudaryk" zo Ľvova.
  • Marec 1995 - počas cesty do Prahy sa s piesňami výlučne na slová T. Ševčenka opäť predstavila v Košiciach skupina banduristiek „Dzvinočok" zo Ľvova.
  • November 1995 - hosťami MF festivalu duchovnej piesne a osláv 10. výročia založenia Karpát boli komorný zbor „Legenda" z Drohobyča, mužský zbor nevidiacich „Karpaty" zo Ľvova (dirigent Jaroslav Melech) a mládežnícky zbor „Prolisky" (dirigent Bohdan Ficák) z ukrajinskej strednej školy v poľskom Bialom Bore.
  • Január 1996 - na Novoročnom plese v Košiciach sa predstavil zbor „Prykarpaťťa" a husľový súbor z Drohobyča (dirigent Lilia Kobyľnyk)
  • Január 1997 - na Novoročnom plese sa predstavila hudobno-spevácka skupina „Pysanka" z Užhorodu (dirigent Mykola Popenko).
  • November 1997 - účastníkmi MF duchovnej piesne východného obradu boli mužský zbor „Homin" zo Ľvova (dirigent Oleh Cyhylyk), chlapčenský zbor z Mukačeva (dirigent Volodymyr Volontyr). Oba zbory spolu so zborom Karpaty realizovali v Prešove koncert pri príležitosti výročia nezávislosti Ukrajiny.
  • November 1998 - počas MF festivalu duchovnej piesne na pozvanie Karpát účinkujú v Prešove a Košiciach komorný zbor „Credo" z Ivano-Frankivska (dirigent Žanna Zvaryčuk), zbor „Dudaryk" zo Ľvova, komorný spevácky zbor „Cantus" z Užhorodu (dirigent Emil Sokač), Zbor učiteľov z Ivano-Frankovskej oblasti (dirigent Hryhorij Kernycja), spevácky zbor sv. Cyrila a Metoda zo Záhrebu, Chorvátsko (dirigent Diana Blače), mužský zbor „Žuravli" z Poľska a mládežnícky zbor „Polonyna" z Legnice, Poľsko (dirigent Jaroslav Lev)
  • Január 1999 - na Novoročnom plese vystupuje vokálny súbor „Helios" z Užhorodu (vedúci Vasiľ Hajduk).
  • November 1999 - počas MF festivalu duchovnej piesne účinkujú v Košiciach a Prešove mužský zbor „Blahovist" zo Ľvova (dirigent Jaroslav Melech), akademický zbor „Pokrova" y Rivného (dirigent Halyna Ivčenko), spevácky zbor muzučilišťa z „Užhorodu" (dirigent Emil Sokač), Zbor Maksyma Berezovského y poľskej Legnice (dirigent Jaroslav Lev), komorný zbor „Legenda" z Drohobyča, spevokol „Halycki Peredzvony" z Ivano-Frankivska (dirigent Volodymyr Savčuk)
  • September 2000 - na pozvanie speváckeho zboru Karpaty zavítala do Košíc hudobná skupina „Ignis" z Prahy, veľmi populárna na sklonku šesťdesiatych rokov minulého storočia na východnom Slovensku, ktorej piesne ako Kolesja kruťaťsja či Zlitaje čornyj voron sú dodnes veľmi populárne medzi Rusínmi-Ukrajincami východného Slovenska
  • November 2000 - Karpaty zorganizovali koncert speváckeho zboru „Legenda" z Drohobyča v Prešove, počas ktorého sa s vlastnou tvorbou predstavila aj laureátka mnohých súťaží, hudobná skladateľka, sólistka a dirigentka Lilja Kobyľnyk.
  • November 2000 - počas jubilejného 10. ročníka MF festivalu duchovnej piesne sa v Košiciach a Prešove predstavili chlapčenský zbor z Mukačeva, „Halycki peredzvony" z Ivano-Frankivska, „Legenda" z Drohobyča, „Dudaryk" zo Ľvova, „Žuravli" z Poľska (dirigent Jaroslav Leviv), zbor „Magnifikat" z Rumunska (dirigent Alexandru Suciu), zbor „Sveta zlata Meglebska" z Skopje, Macedónsko (dirigentka Letka Dimovska).
  • Január 2001 - Karpaty privítali na Novoročnom plese Zakarpatský štátny národný umelecký súbor z Užhorodu (dirigent Zinovij Korinec, s ktorým založili aj tradíciu Novoročných koncertov, ktoré sa konajú podľa Juliánskeho kalendára vždy jeden deň po Novoročnom plese.
  • Máj 2001 - na slávnostnom koncerte pri príležitosti 15. výročia založenia zboru bola hosťom Karpát aj časť Zakarpatského štátneho národného umeleckého súboru z Užhorodu
  • Januára 2002 - Zakarpatský štátny národný umelecký súbor z Užhorodu bol opäť hosťom Novoročného plesu aj Novoročného koncertu - organizátor zbor Karpaty.
  • Jún 2002 - hosťami slávnostného koncertu pri príležitosti udelenia Ceny mesta Košice zboru Karpaty boli hudobná skupina „Ignis" a časť Zakarpatského štátneho národného umeleckého súboru z Užhorodu (zbormajster Alexander Saks, dirigent Mychajlo Vyhula).
  • Január 2004 - hosťom Novoročného plesu a Novoročného koncertu, tento krát nielen v Košiciach, ale aj v Prešove, bol Vzorový detský tanečný súbor Serpanok zo Ľvova (vedúca Valentyna Vartovnyk).
  • Január 2005 - hosťom Novoročného plesu a Novoročného koncertu bol opäť Zakarpatský štátny národný umelecký súbor z Užhorodu
  • August 2005 - Karpaty zorganizovali koncerty komorného speváckeho zboru „Roksolana" z Rohatyna v Ivano-Frankivskej oblasti. Zbor sa predstavil na koncerte duchovných a svetských piesní v Košiciach, zaspieval v jednom z najstarších drevených chrámov v obci Bodružal pri Svidníku a koncertoval aj v skanzene Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku

Karpaty 2014