nazov karpaty

Kronika života politického väzňa č 2A 424

thumb kniha
Objednávky

helena@dohovic.com

 

Jazyk

 uask

 

Staňte sa našimi priateľmi na

facebook

Počet prístupov od 4.8.2009

Vsevjednom.cz

Piesne Karpát leteli do Jarabiny

oriabyna titAj keď to znie neuveriteľne, úplne prvýkrát od svojho vzniku pred 37 rokmi sa Ukrajinský národný zbor KARPATY predstavil v nedeľu 22. januára v malebnej obci Jarabina neďaleko Starej Ľubovne, ktorá jedinou z desiatok obcí východného Slovenska z pôvodným rusínsko-ukrajinským obyvateľstvom, kde dodnes znie ukrajinčina v základnej aj materskej škole. Koncert sa uskutočnil v spolupráci s obecným zastupiteľstvom na čele so starostom Radoslavom Beňom a bol súčasťou projektu „Leť naša pieseň“ spolufinancovaného z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín KULTMINOR.

FOTOGALÉRIA

Jarabinčania, ale aj obyvatelia okolitých obcí Litmanová, Kamienka či neďalekej Starej Ľubovne prežili v sále Kultúrneho domu v Jarabine krásne nedeľné popoludnie. Na začiatku ich privítal starosta Radoslav Beňo a krátky program zo svojho nádherného repertoáru pridala aj známa domáca folklórna ženská spevácka skupina Poľana z Jarabiny pod vedením Anny Derevjaníkovej. Nádherné a nezameniteľné hlasy jarabinských „dievčat“, ktoré v televíznej súťaži Zem spieva obdivovalo celé Slovensko, vytvorili tú správnu atmosféru. Ako na spoločnom stretnutí po koncerte pripomenul umelecký vedúci a dirigent zboru Karpaty Levko Dohovič, bez tradičného viachlasného spevu ľudových piesní, ktorý nesie do sveta skupina Poľana a ktorý znie dodnes medzi Ukrajincami na celom svete, by nikdy nevznikla ani jedinečná tradícia ukrajinského zborového spevu.

Po Poľane už pódium patrilo Ukrajinskému národnému zboru Karpaty. V úvode jeho programu zaznela aj modlitba Otče náš za všetky obete nezmyselnej vojny na Ukrajine. Nasledovali ukrajinské, ale aj slovenské ľudové piesne z bohatého repertoáru zboru aj v podaní sólistov zboru Márie Pobehovej, Márie Matisovej, Tomáša Námešpetru, Andreja Lička a Andreja Hapštáka, ktoré publikum prijímalo s veľkým nadšením a oceňovalo úprimným a dlhotrvajúcim potleskom. Dirigovali umelecký vedúci a dirigent zboru Levko Dohovič a zbormajster Svjatoslav Dohovič. V závere koncertu, ktorým sprevádzali moderátorky Ľudmila Garjanská a Mária Pobehová nechýbali ani Modlitba za národ a hymnická pieseň „Reve ta stohne“ na slová Tarasa Ševčenka a ako prídavok aj známa pieseň Eugena Suchoňa Aká si mi krásna.

Starosta obce Radoslav Beňo v záverečnom poďakovaní pripomenul, že takýto koncert sa v ich obci už dlho neuskutočnil. Úprimné slová vďaky za nádherné popoludnie vyslovil všetkým aj Levko Dohovič, ktorý Jarabinčanom poďakoval za to, že stále udržiavajú živé tisícročné tradície Rusínov a Ukrajincov a nezabúdajú na svoje korene. A obaja vyslovil aj želanie, že hoci trvalo veľmi dlho, kým Karpaty priniesli svoje umenie do Jarabiny, po prvom koncerte bude čas do toho ďalšieho oveľa kratší.

Karpaty 2014