nazov karpaty

Kronika života politického väzňa č 2A 424

thumb kniha
Objednávky

helena@dohovic.com

 

Jazyk

 uask

 

Staňte sa našimi priateľmi na

facebook

Počet prístupov od 4.8.2009

Vsevjednom.cz

Bohaté vianočné sviatky zboru Karpaty

2023svjatvecir titBohaté, koledami a vinšmi, ale aj myšlienkami na ľudí na Ukrajine, ktorí už takmer rok prežívajú hrôzy spôsobené vojnovou agresiou Ruska naplnené vianočné sviatky, prežil v posledných týždňoch Ukrajinský národný zbor Karpaty spolu so svojimi priaznivcami a hosťami. Začali 17. decembra 2022 vianočným koncertom „Advent s Karpatami“ a vyvrcholili 6. januára 2023 jubilejným 20. ročníkom stretnutia „Štedrý večer s Karpatami“.

FOTOGALÉRIA

Vianočný koncert, tentokrát s názvom „Advent s Karpatami“, pripravil zbor Karpaty už štrnásty krát po dvojročnej odmlke spôsobenej koronavírusom. Koncert bol súčasťou projektu „Leť naša pieseň“ finančne podporeného Fondom na podporu kultúry národnostných menšín KULTMINOR. Súčasťou večera bola aj humanitárna zbierka sviečok – nových, ale aj použitých či zvyškov vosku z nich, ktoré po koncerte vďaka iniciatíve poradcu predsedu vlády pre spoluprácu s Ukrajinou a riaditeľa združenia Feman putovali do zakarpatského Užhorodu, kde sa z nich vyrábali špeciálne sviečky a kahance pre obyvateľov a bojovníkov na fronte ťažko skúšanej Ukrajiny, ktorých ruský agresor raketovými útokmi cielene zbavil elektriny a tepla.

Zaplnená sála Historickej radnice v Košiciach si na začiatku koncertu minútou ticha uctila pamiatku obetí vojny na Ukrajine, ale aj všetkých obetí nezmyselných vojen na svete. Karpaty na ich počesť začali svoju časť programu modlitbou „Otče náš“. Nasledoval blok kolied a vinšov, medzi ktorými nechýbal ani tradičný pozdrav zo Žakaroviec v podaní sólistky a moderátorky zboru Karpaty Márie Pobehovej. Dirigovali umelecký vedúci a dirigent Levko Dohovič a zbormajster Svjatoslav Dohovič.

Po vystúpení Karpát moderátorka koncertu Ľudmila Garjanská pozvala na scénu vzácneho hosťa koncertu, Chlapčenský zbor Mukačevskej zborovej školy z ukrajinského mesta Mukačevo, ktorý už od roku 1983 pod vedením umeleckého vedúceho, známeho dirigenta a skladateľa Volodymyra Volontyra a zbormajsterky Oxany Volomtyr priniesol krásu ukrajinského zborového spevu, ale aj hudby svetovcýh autorov do dvdsiatich štátov Európy a počas posledných troch desiatok rokov bol častým hosťom podujatí organizovaných zborom Karpaty. Svoj program začali duchovnou hymnou Ukrajiny „Modlitbou za národ“ Mykolu Lysenka, ktorú venovali rodnej Ukrajine a všetkým trpiacim národom na svete. Po nej krásne hlasy mladých spevákov pohladili srdcia prítomných nádhernými úpravami ukrajinských kolied, zaznel aj svetoznámy „Ščedryk“ Mykolu Leontovyča znejúci počas Vianoc v mnohých podobách vo filmoch a iných televíznych programoch na celom svete. Slzy do očí vháňala pri myšlienke na dianie na Ukrajine aj záverečná skladba ich programu, vlastenecká pieseň Tarasa Petrynenka „Ukrajina“ s klavírnym sprievodom Tetiany Koloďažnej.

V závere koncertu prítomným v mene zboru Karpaty poďakovala za ich srdečné prijatie hlavná organizátorka podujatí zbor Karpaty Helena Dohovičová. Na jej slová nadviazal Volodymyr Volontyr, ktorý v mene chlapcov poďakoval za ďalšiu príležitosť vystúpiť dvakrát v Košiciach v týchto neľahkých časoch. Chlapčenský zbor Mukačevskej zborovej školy bol o deň neskôr, v nedeľu 18. decembra, hlavným hosťom Vianočného galakoncertu Opery Štátneho divadla Košice, ktorý pripravil spolu s ním a sólistami a orchestrom košickej opery Igor Dohovič. Volodymyr Volontyr poďakoval celému Slovensku za podporu Ukrajiny v týchto ťažkých časoch, v ktorých aj jeho zbor často musí skúšať len pri svetle sviečok a mobilných telefónov a vyslovil presvedčenie, že Ukrajinu moskovský agresor nezlomí - „Víťazstvo bude naše.“

V samom závere koncertu zaznela v podaní Karpát a všetkých prítomných aj azda najznámejšia svetová koleda „Tichá noc“ a na nádvorí radnice nechýbal ani „Karpatský punč“, ktorý Karpaty už tradične po svojich vianočných koncertoch ponúkajú po zahriatí duše na zahriatie tela svojim divákom a hosťom.

Pred vianočnými sviatkami zavítali Karpaty v rámci projektu „Leť naša pieseň“ aj do obce Bačkov a pripravili prekvapenie pre členku zboru Danku Kolarčíkovú pri príležitosti jej životného jubilea. Vďaka jej manželovi Ivanovi Kolarčíkovi najprv spievali časti liturgie na slávnostnej svätej liturgii v Chráme sv. Archanjela Michala, po ktorej zaznel aj krátky koncert vianočných kolied. Program v Bačkove pokračoval krátkym koncertom v Obecnom klube, kde zbor privítal starosta obce Jozef Nemčík.

Zbor Karpaty slávi Vianoce tradične aj podľa Juliánskeho kalendára a tak sa po dvojročnej prestávke 6.januára 2023 už dvadsiaty krát jeho členovia stretli so svojimi blízkymi, priaznivcami, sponzormi a hosťami na „Štedrom večere s Karpatami“. Dievčatá zo zboru opäť pripravili bohaté štedrovečerné menu s tradičnými stravami, ako tradične zneli koledy a vinše z rodných obcí členov zboru, vinše pridali aj viacerí hostia. Všetci spolu prežili ďalší nezabudnuteľný večer, počas ktorého sa v slovách aj myšlienkach obracali s prosbami a želaniami najmä skončenia nezmyselnej vojny a mieru pre Ukrajinu aj celý svet.

Bohatý program zboru Karpaty na prelome rokov vyvrcholí v nedeľu 22. januára 2023 o 14:00 v obci Jarabina v okrese Stará Ľubovňa. Karpaty ju chceli spoločným koncertom so známou miestnou folklórnou skupinou Poľana potešiť ešte začiatkom decembra minulého roka, snehová kalamita bola proti a tak zbor Karpaty zavíta prvýkrát v svojej viac ako 37 ročnej histórii do krásnej ukrajinsko-rusínskej obce až teraz.

Karpaty 2014