nazov karpaty

Kronika života politického väzňa č 2A 424

thumb kniha
Objednávky

helena@dohovic.com

 

Jazyk

 uask

 

Staňte sa našimi priateľmi na

facebook

Počet prístupov od 4.8.2009

Vsevjednom.cz

Zaujímavý večer v obrátenej pyramíde na košickej Terase

pyramida21 malDlhoročná spolupráca Ukrajinského národného zboru Karpaty s odborom kultúry Mestskej časti Košice – Západ bola základom ďalšieho zaujímavého večera. V stredu 28. septembra sa Karpaty predstavili na kultúrno-spoločenskom večere v rámci jesenného festivalu „Prima Musica Pyramida“, súčasťou ktorého boli každý zo septembrových týždňov štyri hudobno – slovné pásma venované štyrom rôznym národom Európy.
VIAC FOTOGRAFIÍ

A tak sa Karpaty a piesne z ich repertoáru stali súčasťou večera s názvom „Väzeň sibírskeho GULAGU“. Ako prezrádza názove programu, jeho témou bol život umeleckého vedúceho zboru Karpaty Levka Dohoviča. Program si zaplnená sála Mestskej časti Košice – Západ, známa v Košiciach ako obrátená pyramída na Terase, vypočula s veľkým zaujatím. Moderátormi večera boli vedúci odboru kultúry Mestskej časti Košice – Západ Dominik Béreš a redaktorka ukrajinského vysielania Slovenského rozhlasu Ľudmila Garjanská. Spolu s Levkom Dohovičom preniesli divákov do neľahkých povojnových rokov minulého storočia, kedy sa Zakarpatsko stalo súčasťou Sovietskeho zväzu a tisíce jeho obyvateľov trpelo v stalinských koncentračných táboroch. Jedným z nich bol vtedy ešte len štrnásťročný Levko Dohovič, ktorého osobne porozprávané spomienky, publikované aj v knihe „Kronika života politického väzňa č. 2A-424“, si prítomní vypočuli s veľkým zaujatím. K neopakovateľnej atmosfére večera prispel aj piesne z repertoáru zboru Karpaty. Okrem iného diváci s nadšením prijali pieseň „Vyrosteš ty synu“ v podaní tria Zboru Karpaty v zložení Svitlana Martyňuk, Štefan Dušík a Andrej Ličko, pieseň „Lety orle syzyj“ sólistky zboru Karpaty Márie Pobehovej, ktorú na akordeóne sprevádzal Igor Kreta či pieseň „Reve ta stohne, Dnipr šyrokyj“ s klavírnym sprievodom Svjatoslava Dohoviča. Jednotlivé piesne okrem Levka Dohoviča dirigovali Svitlana Martyňuk a Svjatoslav Dohovič.

V závere nezabudnuteľného večera zbor Karpaty a prítomní zablahoželali konferenciérke Ľudmile Garjanskejm, ktorá ako redaktorka ukrajinského vysielania Slovenského rozhlasu získala prednedávnom za rozhlasovú reláciu o 30. výročí zboru Karpaty špeciálnu cenu poroty na medzinárodnom festivale v Užhorode.

Koncert sa uskutočnil v predvečer narodenín Levka Dohoviča a ta sa stal aj miestom úprimných blahoželaní nielen od zboru a publika, ale aj od starostu mestskej časti Košice-Západ Jána Jakubova, ktorý prítomným pripomenul, že zbor Karpaty a jeho umelecký vedúci Levko Dohovič sú už 31 rokov najznámejšími predstaviteľmi ukrajinskej kultúry v multinárodnostných Košiciach.

Karpaty 2014