nazov karpaty

Kronika života politického väzňa č 2A 424

thumb kniha
Objednávky

helena@dohovic.com

 

Jazyk

 uask

 

Staňte sa našimi priateľmi na

facebook

Počet prístupov od 4.8.2009

Vsevjednom.cz

Po dlhých mesiacoch zaznel v Košiciach tradičný koncert zboru Karpaty

2021 tradicie titulkaDlhé čakanie na osobné stretnutie s vďačným publikom sa pre Ukrajinský národný zbor Karpaty skončilo v piatok 11. Júna 2021. V košickej Historickej radnici zaznel tradičný koncert „Ctíme si svoje tradície a významné osobnosti“. Všetkým prítomným, divákom aj účinkujúcim – zboru Karpaty a jeho sólistom, sólistom Štátneho divadla Košice Mariánovi Lukáčovi a Maksymovi Kutsenkovi a mládežníckemu orchestru Musica Iuvenalis – priniesol veľké potešenie a nezabudnuteľné zážitky.

Na koncert, ktorého organizátorom je Občianske združenie Karpaty Košice s finančnou podporou z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín KULT MINOR, čakal zbor Karpaty a jeho priaznivci viac ako rok. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch sa mal uskutočniť ešte v apríli minulého roka ako súčasť programu jubilejného 45. ročníka Dní Ukrajiny v Košiciach. Pandémia koronavírusu, ktorá už pol druha roka trápi celý svet, uskutočnenie Dní Ukrajiny neumožnila ani v októbri 2020. Je veľkým úspechom, že sa napriek všetkým problémom a prekážkam, napriek stále platným protipandemickým opatreniam, napriek tomu, že zbor mal po nútenej prestávke pred koncertom len dve skúšky, napokon hoci s meškaním podarilo koncert pripraviť a v týchto neľahkých časoch pohladiť dušu vyše dvoch stoviek divákov neprekonateľnou krásou ukrajinských piesní.

FOTOGALÉRIA


„Národ, ktorý nepozná svoju históriu, neváži si svoje tradície a svoje významné osobnosti – je odsúdený na zánik“ Toto motto koncertov „Ctíme si svoje tradície a významné osobnosti“ bolo nosným aj tentoraz. Účinkujúci si uctili osobnosti ukrajinského národa, ktorých jubilejné výročia sme si pripomínali v rokoch 2020 aj 2021. Začiatok koncertu bo, venovaný dvom významným ukrajinským skladateľom. V podaní zboru Karpaty zazneli dve liturgické piesne: „Svjat, svjat“ Dmytra Bortňanského, od ktorého úmrtia uplynulo v minulom roku 195 rokov a v tomto roku si pripomíname 270. Výročie jeho narodenia. Druhou bola modlitba „Otče náš“ Mychajla Verbyckého, od ktorého narodenia uplynulo v minulom roku 205 rokov a od úmrtia 150 rokov. Ďalším jubilantom bola Eva Bissová, spisovateľka, výtvarníčka, dramaturgička a režisérka ukrajinského rozhlasu v Prešove. V minulo roku uplynulo 100 rokov od jej narodenia. Na jej počesť zazneli ľudové piesne „Ej, hoj, tili, tili, tili“ – sólisti Mária PObehová a Andrej Ličko, „Jak išov ja z Debrečyna“ – sólisti Tomáš Námešpetra a Andrej Ličko a pieseň „Z východnej dievčatá“. Prvú časť koncertu, v ktorej zbor dirigovali umelecký vedúci Levko Dohovič a zbormajster Svjatoslav Dohovič , ukončila „Pieseň o Dnepri“, sólista Andrej Ličko, na počesť 75. Výročia konca druhej svetovej vojny.

V druhej časti koncertu sa ku zboru pripojila aj časť sláčikového orchestra Musica Iuvenalis a sólisti opery Štátneho divadla Košice Marián Lukáč a Maksym Kutsenko. Tak ako každý rok, anio v tomto roku sa nedalo v programe nespomenú meno Tarasa Ševčenka, ktorého poézia a myšlienky sú veľmi aktuálne dodnes a ktorý o ukrajinskej piesni napísal: „Naša pieseň, naša duma, nezmrie, nezahynie, hľaďte ľudia, naša sláva, sláva Ukrajiny“. V podaní sólistov Mariána Lukáča a Maksyma Kutsenka v sprievode orchestra Musica Iuvenalis pod taktovkou umeleckého vedúceho Igora Dohoviča na počesť veľkého „Kobzara“ zazneli piesne „Čorniji brovy, kariji oči“, „Presvjataja maty“ a duet „Dumy moji, dumy moji“, ktoré publikum ocenilo búrlivým potleskom.

Ešte jedno jubileum nemohol v minulom roku osláviť zbor Karpaty – 35 rokov od svojho vzniku. A tak záverečné piesne „Nalyvajte braťťa“ a „Reve ta stohne dnipr šyrokyj“ boli zároveň aj pozvánkou na slávnostný koncert, ktorý by sa mal kvôli pandémii uskutočniť v novembri tohto roka

Karpaty 2014