nazov karpaty

Kronika života politického väzňa č 2A 424

thumb kniha
Objednávky

helena@dohovic.com

 

Jazyk

 uask

 

Staňte sa našimi priateľmi na

facebook

Počet prístupov od 4.8.2009

Vsevjednom.cz

Nesmrteľné slová Tarasa v košickom Kulturparku

sev000Do posledného miesta zaplnená sála Kulturparku v Košiciach bola v nedeľu miestom, kde sa uskutočnil ďalší nádherný koncert, ktorý pripravil Ukrajinský národný zbor Karpaty z Košíc v spolupráci s košickou Regionálnou radou ZRUSR. Počas Dní Ukrajiny v Košiciach, ktorého organizátorom bolo združenie FEMAN vedené riaditeľom Eduardom Burašom, K13 Košické kultúrne centrá, Mesto Košice s partnerom Úsdtrednou radou ZRUSR, odznel slávnostný koncert „Ctíme si svoje tradície, ktorý bol venovaný géniovi ukrajinského národa, Tarasovi Ševčenkovi. Hosťom koncertu bol Národná kapela banduristiek „Halyčanka" z Ľvova pod vedením Ruslany Drobot, ktorá zavítala do Košíc už tretíkrát.
FOTOGALÉRIA

Výnimočný bol koncert aj pre umeleckého vedúceho a dirigenta zboru Karpaty Levka Dohoviča, ktorý prednedávnom oslávil dirigentské jubileum, 60 rokov od svojho prvého koncertu, ktorý dirigoval 22. marca 1955 v koncentračnom tábore za Bajkalom. Aj tento koncert bol venovaný T. Ševčenkovi. Tohtoročný koncert bol už jeho 45. koncertom na počesť „Kobzara". Pri tejto príležitosti sa ešte na začiatku koncertu uskutočnila výnimočná udalosť – predstavitelia ZRUSR, predseda Ústrednej rady ZRUSR Peter Sokol, podpredseda Viktor Bandurčin a Juraj Magur, podpredseda Regionálnej rady ZRUSR, odovzdali dirigentovi Karpát „Zlatú medailu venovanú 200. výročiu narodenia T. Ševčenka", ktorú mu udelila Celosvetová ukrajinská koordinačná rada v Kyjeve.

Program koncertu začal celosvetovo známy „Závet" v podaní zboru Karpaty. Báseň Ševčenka je preložená do 70 jazykov sveta. Odznela aj ľudová pieseň „Sadok vyšnevyj kolo chaty" na slová Tarasa Ševčenka v podaní ženskej časti zboru a pieseň „Na Tarasovij hori". V ďalšej časti koncertu odzneli piesne na slová Ševčenka v podaní kapely banduristiek "Halyčanka". Po nich „Halyčanka" obdarovala divákov zmesou ľudových a autorských piesní. Búrlivý a nadšený zaplnenej sály odznel nielen po týchto piesňach ale predovšetkým po slovenskej ľudovej piesni Hanička, dušička, ktorú „Halyčanka" pripravila ako prekvapenie pre publikum v Košiciach.

Program venovaný Ševčenkovi ukončila pieseň „Reve ta stohne Dnipr šyrokyj" a „Modlitba za národ", nielen ukrajinský, ale za všetky mierumilovné národy na svete. Po tomto nasledovala radostná udalosť – Karpaty krstili svoje nové CD s názvom „Zbor Karpaty a jeho sólisti", ktoré bolo vydané s finančnou podporou Úradu vlády SR z programu „Kultúra národnostných menšín 2014" a pri príležitosti 30. výročia činnosti zboru Karpaty. Krstnými rodičmi CD sa stali dlhoroční sponzori zboru a mládežníckej organizácie „PLAST" Mária Olšavská a Peter Hrinko, ktorí svojmu krstňaťu zaželali vďačných poslucháčov.

Keďže názov koncertu bol „Ctíme si svoje tradície" , Karpaty sa rozhodli počas koncertu pripomenúť si aj to, že týždeň pred koncertom sa v celom regióne slávili Veľkonočné sviatky a ľudia sa zdravili tisícročným pozdravom "Chrystos voskrese". A tak v závere odznelo práve „Chrystos Voskrese" a moderátorky koncertu pozvali divákov k symbolickému veľkonočnému stolu s tradičnými veľkonočnými lahôdkami, ktorý na nich čakal vo foyeri Kulturparku a ktorý bol veľkým prekvapením pre vďačné mnohopočetné košické publikum.

Slávnostným koncertom začala séria podujatí, ktorými si zbor Karpaty pripomenie v tomto roku 30. výročie svojej činnosti. Vrcholom osláv bude 28. novembra 2015 slávnostný koncert v košickom Dome umenia.

Karpaty 2014