nazov karpaty

Kronika života politického väzňa č 2A 424

thumb kniha
Objednávky

helena@dohovic.com

 

Jazyk

 uask

 

Staňte sa našimi priateľmi na

facebook

Počet prístupov od 4.8.2009

Vsevjednom.cz

Náš Lacko odišiel...(Za Ladislavom Csikym)

lacko webVo veku 68 rokov prehral boj s chorobou kameraman košického televízneho štúdia Ladislav Csiky. Takmer 40 rokov nepustil z rúk kameru a tak bilancia jeho tvorby je obrovská. Okrem tisícok spravodajských a športových šotov pripravil do vysielania ako kameraman, hlavný kameraman a aj režisér vyše 500 programov. Boli to Duchovné slová, Dobré zvesti, prenosy z bohoslužieb, Kvartetá, záznamy z festivalov, či divadelných predstavení, dokumentárne i hrané filmy a mnohé ďalšie.


Kamera bola pre Lacka Csikyho nielen nerozlučnou kamarátkou, ale neraz aj jeho štít, za ktorým sa skryl. Či už vtedy, keď sme mu len chceli zagratulovať k narodeninám, alebo vtedy, keď si mal ísť na pódium prebrať ocenenie. A tých nebolo málo. Doma aj v zahraničí. Za film Návrat tanečnice, za Pieseň pre mamu, za Zmiešané manželstvá, alebo za Dirigenta z gulagu.

Takmer 30-ročnú kapitolu v jeho živote má tvorba pre národnostné menšiny. „Vy ste náš“, vraveli mu Maďari, keď nakrúcal Maďarský magazín. To isté o ňom hovorili Rómovia, Rusíni, Ukrajinci, Česi a mohli by som menovať i ďalšie národnosti.
Na podujatiach bol neviditeľný, ale jeho zábery mali oči a hlavne srdce. Aj preto ho nik neoslovil inak ako náš Lacko. V tom oslovení je všetko. Jeho slušnosť, jeho profesionalita, jeho empatia a aj jeho vzťah k práci, ku kolektívu národnostnej redakcie v Košiciach i k milujúcej rodine v Prešove.

Náš Lacko odišiel, ale život, ktorý zachytil svojou citlivou kamerou, tu ostáva...

Redakcia národnostného vysielania
Rozhlas a televízia Slovenska

Správu o odchode dobrého človeka, večne usmiateho Ladislava Csikyho so zármutkom prijal aj Ukrajinský národný zbor „Karpaty“ a Zväz skautov „PLAST“ ukrajinsko-rusíénskej národnosti na Slovensku a všetci, pre ktorých bolo cťou tohto vzácneho človeka poznať.

Rodine, priateľom a kolegom z RTVS vyjadrujeme našu úprimnú sústrasť. Česť jeho pamiatke!

Posledná rozlúčka s Ladislavom Csikym sa uskutoční v piatok 6. mája 2022 o 10:00 hod. na Cintoríne v Prešove.

Karpaty 2014