Joomla gallery extension by joomlashine.com
Banner Karpaty
Після одного з перших концертів в 1986 році
Святковий концерт з нагоди 5-ої річниці хору "Карпати" (1990)
"Карпати" на Фестивалі духовної пісні східнього обряду в Кошицях (1994)
"Карпати" в Києві (2006)
Святкування 25-ої річниці хору "Карпати"
"Карпати" в сулі Пстрина (2012)
"Карпати" на фестивалі поливок (супів) в Кошицях (2013)
Святий вечір з Карпатами (2013)
Новорічний концерт 2014
Новорічний бал "Маланчин вечір" 2014
Koncert zboru Karpaty krásnym ukončením Dní Ukrajiny v Košiciach
Po ročnej prestávke sa 27. septembra v Historickej radnici v Košiciach uskutočnil už piaty slávnostný koncert Ukrajinského národného zboru Karpaty a jeho hostí s názvom „Ctíme si naše tradície a významné osobnosti“, ktorý s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín KULTMINOR organizuje občianske združenie KARPATY-KOŠICE so spoluorganizátormi Regionálnou radou ZRUSR v Košiciach a Zväzom skautov PLAST ukrajinsko-rusínskej národnosti na Slovensku. V tomto roku bol koncert nielen súčasťou programu Dní Ukrajiny v Košiciach organizovaných združením Feman, ale bol aj záverečným programom tohoto podujatia.
Organizátori koncertu nezabudli ani na obete, ktoré ukrajinský národ prináša od 24. februára pri obrane svojej slobody a vlasti pred putinovskými moskovskými hordami a venovali ho nielen osobnostiam ukrajinskej histórie, ktoré si musí pripomínať a ctiť každý národ, aby nebol odsúdený na zánik. Program koncertu otvorila liturgická pieseň „Otče náš“ – modlitba za padlých hrdinov boja za nezávislosť Ukrajiny, za mučeník a obete z radov civilného obyvateľstva a za desiatky tisíc ukrajinských detí a obyvateľov násilne odvlečených do Ruska, na Sibír.
V prvej časti koncertu na počesť tých, ktorí na Ukrajine bránia nielen svoju slobodu, ale aj slobodu celého demokratického sveta, zazneli patriotické piesne, v ktorých po stáročia utláčaný ukrajinský národ vyjadroval svoje pocity. Piesne „Moja Ukrajina“ a „Viruju“ zaspievala známa kultúrno – spoločenská dejateľka, dlhoročná priateľka zboru Karpaty a redaktorka Rádia Sloboda Evelina Hvať, ktorá bola prvým hosťom koncertu. Po nich v podaní zboru Karpaty a sólistu Andreja Lička zazneli piesne, ktoré vznikli v rôznych obdobiach boja ukrajinského národa za nezávislosť – „Oj, u luzi červona kalyna“, pieseň sičových strelcov, ktorí pred sto rokmi bojovali s moskovskými boľševikmi, pieseň „Karpatski sičovyky“ o obrancoch „Karpatskej Ukrajiny“, ktorí v roku 1939 bojovali proti maďarskému fašizmu, pieseň „Oj, Dnipro, Dnipro“ z obdobia druhej svetovej vojny a pieseň „Koly vy vmyraly“, ktorá vznikla v období bojov s nemeckými a moskovskými fašistami v rokoch 1942 – 1950.
Po úvodnom bloku piesní moderátorky koncertu Mária Pobehová a Ľudmila Garianská privítali čestných hostí koncertu, primátora mesta Košice Jaroslava Polačeka, starostov mestských častí a ďalších. Potom na scénu pozvali Eduarda Buraša, poradcu predsedu vlády pre spoluprácu s Ukrajinou, riaditeľa združenia Feman a hlavného organizátora Dní Ukrajiny v Košiciach, ktorí odovzdal ďakovné listy desiatim aktivistom, ktorí od začiatku vojny na Ukrajine organizovali v Košiciach a na Slovensku humanitárnu pomoc pre Ukrajinu a pre ukrajinských utečencov, ktorí museli opustiť svoju rodnú hrudu.
V druhej časti koncertu vyšla na scénu spolu s Karpatami aj časť sláčikového orchestra Musica Iuvenalis, umelecký vedúci a dirigent Igor Dohovič. Prvou spomedzi jubilantov, ktorým bol koncert venovaný bola významná kultúrno-spoločenská osobnosť ukrajinskej menšiny na Slovensku Helena Dohovičová, ktorá v tomto roku oslávila 75. narodeniny. Zakladateľa známeho mládežníckeho súboru Vesna (1965), zakladateľka zboru Karpaty (1985) a dlhoročná organizátorka jeho koncertov a ďalších podujatí, zakladateľka mládežníckej organizácie PLAST (1991) a hlavná organizátorka takmer troch desiatok letných táborov. Publikum ju pozdravilo búrlivým potleskom, Karpaty jej venovali veľkú kyticu kvetov a venček piesní v podaní zboru Karpaty a jeho sólistov Márie Pobehovej, Heleny Vološinovej a Andreja Hapštáka s klavírnym sprievodom korepetítora a zbormajstra Svjatoslava Dohoviča. Piesňou „Presviataja maty“ jubilantku pozdravil aj sólista Opery Štátneho divadla Košice Marián Lukáč v sprievode orchestra Musica Iuvenalis pod taktovkou Igora Dohoviča.
Záverečná časť koncertu bola venovaná významným osobnostiam histórie ukrajinského národa – ukrajinským skladateľom, zakladateľovi ukrajinskej národnej hudby Mykolovi Lysnkovi (180 rokov od narodenia a 110 rokov od úmrtia) a Kyrylovi Stecenkovi (140 rokov od narodenia a 100 rokov od smrti), Bájkarovi, spisovateľovi a vydavateľovi Jevhenovi Hrebinkovi (110 rokov od narodenia) a samozrejme aj veľkému Kobzarovi, Tarasovi Ševčenkovi. Na jeho počesť tri piesne na slová jeho neprekonateľných básní – „Dumy moji, dumy moji“ v podaní sólistov Opery Štátneho divadla Košice Mariána Lukáča a Maksyma Kutsenka so sprievodom Musicy Iuvenalis pod taktovkou Igora Dohoviča, „Zore moja večirňaja“ v podaní sólistu zboru Karpaty Tomáša Námešpetru s klavírnym sprievodom Svjatoslava Dohoviča a „Reve ta stohne“ v podaní zboru Karpaty so sprievodom orchestra a taktovkou dirigenta zboru Levka Dohoviča. Ďalší z nezabudnuteľných koncertov ukončila „Modlitba za Ukrajinu“ Mykolu Lysenka.