nazov karpaty

Kronika života politického väzňa č 2A 424

thumb kniha
Objednávky

helena@dohovic.com

 

Jazyk

 uask

 

Staňte sa našimi priateľmi na

facebook

Počet prístupov od 4.8.2009

Vsevjednom.cz

Nezabudnuteľné vítanie Nového roka

malanka037Na začiatku nového roka 2015 Košice opäť prežili dve neopakovateľné kultúrne podujatia – Novoročný ples a Novoročný koncert Rusínov – Ukrajincov, ktoré už niekoľko rokov pravidelne organizuje Ukrajinský národný zbor Karpaty a mládežnícka organizácia „PLAST". Viac ako 400 ľudí vítalo v sobotu 17. januára 2015 v Spoločenskom pavilóne Nový rok podľa Juliánskeho kalendára na tradičnom, už 24. „Malančynom večere", ktorého hosťom bola aj populárny Drišľak a zaplnená sála Historickej radnice búrlivým potleskom ocenila v nedeľu 18. januára 2015 program Novoročného koncertu.


NOVOROČNÝ PLES FOTOGRAFIÁCH
NOVOROČNÝ KONCERT VO FOTOGRAFIÁCH

Novoročný ples sa už druhýkrát uskutočnil v nádhernom prostredí Spoločenského pavilónu v Košiciach a vďaka mravčej práci organizátorov, predovšetkým riaditeľky všetkých doterajších plesov Heleny Dohovičovej, sa opäť zapísal do histórie ako nezabudnuteľná udalosť. Medzi účastníkmi plesu boli aj v tomto roku čestní hostia: radca Veľvyslabnectva Ukrajiny na Slovensku Vitalij Usatyj, poslanec NR SR Viliam Novotný, viceprimátor Košíc Martin Petruško, starosta Mestskej časti Košice – Staré Mesto Ľubomír Grega, zástupkyňa Úradu vlády SR pre národnostné menšiny Natália Kuchtová, podpredseda Ústrednej rady ZRUSR Viktor Bandurčin, splnomocnenec primátora mesta Košice pre spoluprácu s mestom Užhorod Eduard Buraš, predstavitelia českej národnostnej menšiny, Klubu Zemplínčanov a ďalší.

V umeleckom programe Novoročného koncertu vystúpili umelecké súbory Ľvovského mestského palácu kultúry Hnata Chotkevyča – Ľudový súbor tanca „Mrija" a súbor banduristov pod vedením Natálie Sajko, do tanca hrala skupina Epilóg zo Svidníka. Moderátorkami plesu boli Zuzana Bobríková a Ľudmila Garjanská.

Organizátori pozvali v tomto roku na ples aj známu hudobno-humoristickú skupinu Drišľak z Vranova nad Topľou, ktorá pred polnocou rozkrútila takmer dvojhodinový kolotoč nevídanej zábavy, po ktorej sa natíska otázka – Aké prekvapenie pripraví „duša" koncertu Helena Dohovičová na jubilejný 25. Novoročný ples v roku 2016?

Zábava pokračovala aj po novoročnom prípitku, v ktorom viceprimátor Košíc Martin Petruško zaželal všetkým prítomným všetko najlepšie. Tri desiatky účastníkov plesu určite potešili aj ceny z tomboly, po vylosovaní ktorej sa ako tradične tancovalo až do rána bieleho.

Po necelých dvanástich hodinách sa veľa z účastníkov plesu stretlo aj na jubilejnom 15. novoročnom koncerte Rusínov – Ukrajincov, ktorí zorganizovali opäť Karpaty a „PLAST" v spolupráci s mestom Košice a pod záštitou primátora Richarda Rašiho. Ten účastníkov koncertom pozdravil s príchodom nového roka a v úvode koncertu, spolu s viceprimátorkou Renátou Lenártovou, odovzdal umeleckému vedúcemu a dirigentovi zboru Karpaty Levkovi Dohovičovi symbolický dar – šek na 500 € na podporu činnosti zboru.

Vysoké ocenenie činnosti zboru Karpaty vo svojom pozdravnom liste, ktorí v závere koncertu prečítala moderátorka Ľudmila Garjanská, vyslovil aj mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Oleh Havaši: „Prijmite moje srdečné pozdravy pri príležitosti uskutočnenia 24. „Malančynoho večera" a 15. Novoročného koncertu. Váš tvorivý kolektív je unikátnym centrom ukrajinskej kultúry na Slovensku, ktorý získal veľké uznanie na Ukrajine aj za hranicami Slovenska pre profesionálnu a vynikajúci interpretáciu ukrajinských aj slovenských ľudových a duchovných piesní, ale aj klasikov svetovej zborovej tvorby. Prajem Vám silné zdravie, dobro, šťastie, nevyčerpateľnú energiu a snahu. Nech ukrajinský zbor Karpaty aj naďalej rozdíva radosť tým, ktorí sú priaznivcami ukrajinskej hudby na Slovensku aj za jeho hranicami."
Aj na Novoročnom koncerte sa s umeleckým programom predstavili súbory Ľvovského mestského palácu kultúry z Ľvova. Nádherné tance v podaní Ľudového súboru tanca „Mrija" a detského súboru „Kvity Ukrajiny", koledy a ľudové piesne v podaní sólistky Veroniky Kolomiščevej, Ľvovského národného akademického divadla opery a baletu Solomije Krušelnickej a súboru banduristov pod vedením Natálie Sajko a jeho sólistov Márie Majgerovej a Nazara Kovalca. Slovenská pieseň Tancuj, tancuj, vykrúcaj v podaní banduristov vyvolal búrlivé ovácie publika.

Nemenej búrlivo prítomní diváci ocenili aj originálne choreografické spracovanie jednotlivých tancov: „Rodný kraj", „Podoľanočka" a v samom závere už postojačky aj tradičný „Hopak" ukončený unámym „Kozáckym pochodom".

Karpaty 2014