nazov karpaty

Kronika života politického väzňa č 2A 424

thumb kniha
Objednávky

helena@dohovic.com

 

Jazyk

 uask

 

Staňte sa našimi priateľmi na

facebook

Počet prístupov od 4.8.2009

Vsevjednom.cz

Košický „Malančyn večir“ sa uskutočnil už 25. krát

bal2016 021Ukrajinský národný zbor Karpaty, ktorý na jeseň oslávil tridsiate výročie vzniku, mal v sobotu 16. januára 2016 ďalšie jubileum. Už 25-krát sa zišlo takmer 400 hostí, aby na jubilejnom Novoročnom plese Rusínov-Ukrajincov „Malančynom večore" privítali príchod Nového roka podľa Juliánskeho kalendára.
FOTOGALÉRIA JUBILEJNÝ PLES
FOTOGALÉRIA NOVOROČNÝ KONCERT
FOTOGRAFIE NA STIAHNUTIE
POZDRAVNÝ LIST PREDSEDU KSK Z. TREBUĽU

Košický „Malančyn večir", ktorý organizuje vedenie zboru Karpaty v spolupráci s mládežníckou organizáciou „PLAST, je jedným z najstarších a najznámejších novoročných plesov v meste. „Tradícia ,Malanky' je veľmi stará a siaha až do obdobia Kyjevskej Rusi. Počas osláv príchodu Nového roka sa na dedinách tradične ľudia stretávali na zábavách. V Košiciach sme sa ju snažili obnoviť v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, ale v časoch normalizácie boli tieto snahy zastavené a podarilo sa ich obnoviť až po roku 1989," hovorí umelecký vedúci zboru Karpaty Levko Dohovič.

A tak v sobotu 16. januára 2016 už 25-krát o polnoci v nádhernej sále Spoločenského pavilónu v Košiciach strieľalo šampanské a zneli novoročné blahoželania. Novoročný ples Rusínov – Ukrajincov je pre mnohých tradičným začiatkom plesovej sezóny. Počas predchádzajúcich dvadsiatich štyroch ročníkov vítalo druhý raz nový rok takmer 10 tisíc účastníkov. „Boli roky, keď sme na plese mali aj viac ako 600 hostí. Nie vždy bola organizácia jednoduchá a určite by sa tradíciu nedarilo udržať bez podporovateľov a sponzorov. V jednom roku sme museli ples posúvať kvôli epidémii chrípky, pred troma rokmi dokonca hrozilo, že ples nebude. Bolo to v čase, keď Jumbo centrum, ktoré hostilo ples dvadsaťdva krát, zmenilo majiteľa a na poslednú chvíľu sme sa museli sťahovať. V tomto roku bol už tretí raz v svojom novom domovskom priestore, v Spoločenskom pavilóne," spomína hlavná organizátorka a riaditeľka všetkých doterajších plesov Helena Dohovičová.

Aj jubilejný ples bol vďaka neľahkej práci organizátorov, predovšetkým riaditeľky plesov Heleny Dohovičovej, bol opäť nezabudnuteľným podujatím. Ani v tomto roku na plese nechýbali čestní hostia: poslanec NR SR Otto Brixi, primátor Svidníka Ján Holodňák, starosta mestskej časti Košice-Staré Mesto Ľubomír Grega, splnomocnenec primátora mesta Košice pre spoluprácu s Užhorodom Eduard Buraš, predstavitelia Klubu Zemplínčanov a Spolku Gemerčanov a dlhoroční sponzori Peter Hrinko, Mária Olšavská, Vladislav Vašiv a ďalší. Ples tradične otvárali hostia z Ukrajiny, súbor „Koľory Karpat" Užhorodského kolégia umení a kultúry a súbor „Turjanska dolina" vedené zaslúžilým pracovníkom kultúry Ukrajiny Ivanom Pasteľakom a banduristka Mária Martyňuk. Dobrú náladu a plné priehrštie svojrázneho humoru v dvoch vstupoch priniesol účastníkom aj známy ľudový rozprávač Ander z Košíc. Moderátorkami večera boli Ľudmila Garjanská a Zuzana Bobríková, do tanca okrem stáleho účastníka, skupiny Epilóg zo Svidníka, zahrala po polnoci aj ľudová hudba folklórneho súboru Šarišan z Prešova.

V polnočnom novoročnom prípitku účastníkom plesu zaprial všetko najlepšie v novom roku primátor Svidníka Ján Holodňák. Radosť takmer štyristo účastníkom plesu priniesli aj ceny v bohatej tombole, v ktorej okrem hlavnej ceny, LED televízora s uhlopriečkou 127 cm od riaditeľa spoločnosti Siemens v Košiciach Milana Dolného, bola aj špeciálna cena od spoločnosti Čas na luxus Mikuláša Barnu, prsteň z 18-karátového zlata so vsadenými diamantmi a briliantmi. Po vyžrebovaní tomboly sa prítomní už tradične zabávali až do „bieleho rána".

Vítanie Nového roku s Ukrajinským národným zborom Karpaty a mládežníckou organizáciou „PLAST" pokračovali necelých 24 hodín po začiatku plesu na 16. ročníku Novoročného koncertu Rusínov-Ukrajincov. Aj v tomto roku sa koncert v sále košickej Historickej radnice uskutočnil v spoluprácu primátora Richarda Rašiho, ktorý na začiatku koncertu poprial prítomným v zaplnenom hľadisku všetko dobré do nového roka. Organizátorom poďakoval aj za dlhoročné tradičné podujatia, bez ktorých si už Košice nevedia predstaviť svoj kultúrny život. Hosťami koncertu boli aj viceprimátorka Košíc Renáta Lenártová, podpredseda Ústrednej rady ZRUSR Viktor Bandurčin s manželkou a predseda Regionálnej rady ZRUSR v Košiciach Jozef Vook.

Veľké ocenenie činnosti zboru Karpaty a jeho umeleckého vedúceho Levka Dohoviča s rodinou vyslovil aj predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa v svojom pozdravnom liste, ktorý na začiatku koncertu prečítala moderátorka Mária Pobehová. „Je obdivuhodné, s akým nadšením, energiou, vytrvalosťou a láskou uchovávate a oživujete tradície Rusínov-Ukrajincov na východe Slovenska. Všetky podujatia, ktoré v priebehu roka organizujete – od koncertov až po letné tábory, svedčia o hlbokej oddanosti a láske ku koreňom, predkom. Štvrťstoročie novoročných plesov s následných novoročných koncertov, to je tradícia, pred ktorou sa v úcte skláňam...," napísal okrem iného v svojom liste Zdenko Trebuľa.

Aj na 16. Novoročnom koncerte s umeleckým programom vystúpili súbory zo Zakarpatska, „Koľory Karpat" a Turjanska dolina". S veľkým nadšením a dlhým potleskom zaplnená sála ocenila koledy a piesne v podaním mladého speváka Daniela Semsička a banduristky Márie Martyňuk. Nemenej búrlivým potleskom prítomní diváci ocenili aj originálne choreografické spracovanie jednotlivých tancov ako „Dibrovčanka", „Dupkany-skakuny", „Zavbučanski prytupy", „Polka s taburetmi" a v samom závere aj tradičný „Hopak" ukončený choreografiou „Moja Ukrajina".

Po ľudovom vinši: „Daj nam Bože, u ščasti, zdorovji prožyty od Roždestva do Novoho roku, od Novoho roku do Bohojavliňňa, od Bohojavliňňa do Voskresiňňa, od Voskresiňňa do Voznesiňňa, od Voznesiňňa do Svjatoho Ducha, od Svjatoho Ducha do sto lit! Na Mnohaja i blahaj lit!," zaznelo v samotnom závere koncertu v sále mohutné "Mnohaja Lit!"

 

Karpaty 2014