nazov karpaty

Kronika života politického väzňa č 2A 424

thumb kniha
Objednávky

helena@dohovic.com

 

Jazyk

 uask

 

Staňte sa našimi priateľmi na

facebook

Počet prístupov od 4.8.2009

Vsevjednom.cz

Vianočné tradície s Karpatami

kon19Už po siedmykrát patrila posledná predvianočná sobota v sále Historickej radnice národnostným menšinám žijúcim v Košiciach. Na koncerte s názvom „Vianočné tradície národnostných menšín", ktorého organizátorom je Ukrajinský národný zbor Karpaty a mládežnícka organizácia "PLAST" v spolupráci s mestom Košice, sa diváci v zaplnenej sále preniesli do vianočnej nálady, ktorú im priniesli zástupcovia troch národnostných menšín – ukrajinskej, českej a maďarskej.
FOTOGALÉRIA

Zvony a koleda „V Viflejemi novyna" v podaní Ukrajinského zboru Karpaty ako tradične otvorili nezabudnuteľný večer. „Aj tento koncert je potvrdením toho, že Košice sú mestom, v ktorom vedľa seba žijú mnohé národnostné menšiny a kultúry. Dovoľte mi, aby som vás pozdravila v mene primátora mesta Košice Richarda Rašiho a v tejto krásnej atmosfére vám popriala nádherný zážitok pri počúvaní kolied znejúcich v rôznych jazykoch menšín, ktoré žijú v našom krásnom meste. Atmosféra Vianoc v Košiciach je aj vďaka takýmto podujatiam neopakovateľná ," povedala v príhovore námestníčka primátora mesta Košice Renáta Lenártová.

Koncert ako tradične otvorili hostitelia z Ukrajinského zboru Karpaty, ktorí divákom ponúkli niekoľko ukrajinských kolied spolu s tradičným, už tisícročným pozdravom „Chrystos raždajetsja". Svoju premiéru na tomto podujatí zažili deti z hudobno-dramatického súboru Srdiečko pri Združenej škole T. Ševčenka s vyučovacím jazykom ukrajinským v Prešove. Ich vianočné pásmo, ktoré pripravili pod vedením umeleckej vedúcej Ivety Svitokovej, si vyslúžilo nadšený potlesk. Po prešovských deťoch už pódium patrilo triu ženského speváckeho zboru Českého spolku v Košiciach v zložení Katarína Heumannová, Lucie Kysilková a Mária Petrócziová. To do Historickej radnice prinieslo krásne české koledy, samozrejme aj s vianočnými vinšami. Po českých koledách a vinšoch odzneli maďarské v podaní folklórneho súboru Rozmaring zo Sene.

Ako tradične nechýbali aj vianočné pozdravy zo Spiša v podaní známej sólistky a moderátorky zboru Karpaty Mariky Pobehovej. Tú na pódiu vystriedal ďalší úspešný reprezentant multinárodnostných Košíc, mužská spevácka skupina Poľana s umeleckým vedúcim Jaroslavom Dirgom. Po nich do pestrej zmesi vianočných tradícií prispelo s veľkým úspechom aj spevácke duo Viktor Haščák a Oxana Ščurová.

Posledný blok koncertu, ktorý sa uskutočnil aj vďaka podpore Úradu vlády SR z programu „Kultúra národnostných menšín 2014", opäť patril hostiteľom – Ukrajinskému národnému zboru Karpaty a ukrajinským koledám. V samotnom závere sa už na pódiu predstavili všetci účinkujúci a odznela najznámejšia vianočná pieseň – Tichá noc. Aj tentoraz najprv po ukrajinsky, potom po česky a maďarsky a v samom závere už aj s podporou do posledného miesta zaplnenej sály v slovenčine.

Ako to už býva zvykom pri tomto podujatí, takmer päťsto divákov neodišlo z koncertu bez vianočného darčeka a pohára „Karpatského punču", ktorý pre nich pripravila rodina Štefana Čabalu z Košíc. Úprimné poďakovanie za symbolické darčeky a „Karpatský punč" patrí sponzorom Márii Olšavskej, Petrovi Hrinkovi a advokátskej kancelárii Jančík & partners. Program koncertu aj s vinšami už tradične moderovali Mária Pobehová a Ľudmila Garjanská. Každoročný program „Košických Vianoc" si Košičania už nevedia predstaviť bez vianočných koncertov organizovaných zborom Karpaty a mládežníckou organizáciou „PLAST", čoho dôkazom je účasť početného publika, ktoré program koncertov pravidelne oceňuje búrlivým „stnading ovations".

Koncertom „Vianočné tradície národnostných menšín v Košiciach vyvrcholil" bohatý predvianočný program Ukrajinského národného zboru Karpaty. Ten začal 6. decembra na 17. ročníku Večera národnostných menšín v Historickej radnici, pokračoval 7. decembra účinkovaním na sv. liturgii v gréckokatolíckom chráme v Kojšove a 9. decembra koncertom kolied v rámci programu Vianoce na Terase. Po vianočných sviatkoch sa Karpaty 28. decembra predstavia v Cernine v okrese Svidník, kde počas sv. liturgie v tamojšom gréckokatolíckom chráme zaspievajú niektoré jej časti a po liturgii odznie aj koncert kolied.

Karpaty 2014