nazov karpaty

Kronika života politického väzňa č 2A 424

thumb kniha
Objednávky

helena@dohovic.com

 

Jazyk

 uask

 

Staňte sa našimi priateľmi na

facebook

Počet prístupov od 4.8.2009

Vsevjednom.cz

PUĽS nadchol zaplnenú košickú Kunsthalle / Halu umenia na koncerte venovanom Ukrajine

puls kosiceZaplnená košická Kunsthalle / Hala umenia s veľkým nadšením a búrlivým potleskom prijala v sobotu 26. marca koncert prešovského Poddukelského umeleckého ľudového súboru – PUĽSu, ktorý ako súčasť projektu „Leť naša pieseň“ pripravilo Občianske združenie Karpaty Košice a Ukrajinský národný zbor Karpaty v spolupráci s organizáciou K-13 Košické kultúrne centrá. O deň neskôr, v nedeľu 27. marca, v rámci projektu realizovaného s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšán KULTMINOR, zaleteli piesne v podaní zboru Karpaty do Trsteného pri Hornáde a Bretejoviec.

FOTOGALÉRIA MIROSLAVA VACULU

Koncert PUĽSu v minulom roku dvakrát zmarila pandémia. „Keď sme ho začali pripravovať na tento termín, nikto z nás netušil, že 24. februára sa navždy zmení celý svet a len niekoľko sto kilometrov od nás Rusko rozpúta krvavú vojnu na Ukrajine. Aj preto sme sa ho rozhodli venovať Ukrajine, venovať všetkým, ktorí v posledných tridsiatich dňoch prežívajú hrôzy, o ktorých sme všetci verili, že už sa nezopakujú. A chceme ho venovať aj všetkým, ktorí pred týmito hrôzami museli utiecť zo svojich domovov, ale aj tým, ktorí už mesiac 24 hodín denne pomáhajú darmi, dobrovoľníckou prácou, či len vľúdnym slovom a pomyselným objatím,“ povedal v úvode koncertu Svjatoslav Dohovič po tom, ako slávnostný podvečer otvorila hymna Ukrajiny „Šče ne vmerla Ukrajina“ a pozdrav „Slava Ukrajini – Herojam slava.“

Organizátori privítali v publiku aj ukrajinských utečencov, ktorí museli opustiť svoje domovy v Ukrajine a hľadať útočisko za hranicami svojej vlasti, ktorú chce, nie prvýkrát v histórii moskovské impérium, zruinovať a vymazať z mapy len preto, že chcela ísť vlastnou cestou slobody a demokracie. „Nikto z nás si nevie predstaviť, aké hrôzy ste prežili a prežívate, obavy o vašich blízkych, ktorí ostali na Ukrajine a s neuveriteľnou odvahou a rozhodnosťou bránia nie len svoju krajinu, ale celý svet od moskovského agresora. Chcem vám nielen v svojom mene, ale v mene všetkých nás, povedať, že sme s vami, sme s Ukrajinou. Verím, že dnešný koncert Poddukelského umeleckého ľudového súboru, ktorý ako jediný profesionálny kolektív už viac ako 65 rokov reprezentuje na Slovensku kultúru Rusínov a Ukrajincov, vám pomôže aspoň na krátku chvíľu zabudnúť a pohladí vaše duše,“ prihovoril sa im Svjatoslav Dohovič.

Po úvodných slovách už pódium patrilo PUĽSu. Do Košíc priniesol časť svojho najnovšieho programu „Živé návraty“, ktorý je výberom tých najlepších choreografií a piesní z viac ako šesťdesiatročnej histórie súboru. Tanečné umenie spojené s hudbou orchestra pod vedením Júliusa Selčana a piesňami skvelého zboru diváci po každom čísle odmenili búrlivým potleskom a záverečný „Hopak“ aj s prídavkom už sprevádzalo standing ovations. V samom závere koncertu sa k PUĽSu na pódiu pripojil aj Ukrajinský národný zbor Karpaty a trpiacej Ukrajine, všetkým jej obyvateľom, všetkým trpiacim vojnovými hrôzami spoločne venovali duchovnú hymnu Ukrajiny – „Molytvu za Ukrajinu“ Mykolu Lysenka. Dirigoval umelecký vedúci zboru Karpaty Levko Dohovič.

V nedeľu 27. marca zavítal Ukrajinský národný zbor Karpaty do Trsteného pri Hornáde. Tamojší obyvatelia prichýlili na fare dve desiatky utečencov z Ukrajiny, o ktorých sa už viac ako mesiac starajú a Karpaty im zaspievali počas svätej omše vo Farskom kostole sv. Anny. Po omši im venovali aj koncert, v programe ktorého zazneli piesne boja za slobodu Ukrajiny, ale aj skladba Aká si mi krásna na počesť všetkých obyvateľov Slovenska, ktorí pomáhajú tisícom ukrajinských utečencov.
Popoludní zavítali Karpaty do obce Bretejovce a spolu so Sláčikovým orchestrom Musica Iuvenalis vystúpili na charitatívnom podujatí „Pôstna polievka pre Ukrajinu.“

Posledný marcový víkend sa tak Ukrajinský národný zbor Karpaty po dlhých mesiacoch opäť mohol stretnúť s vďačným publikom a nielen koncertom PUĽSu v Košiciach, ale aj na svojich vystúpeniach v Trstenom pri Hornáde a Bretejovciach, vyjadril svoju podporu bojujúcej Ukrajine, na ktorej putinovské Rusko rozpútalo peklo na zemi.

Karpaty 2014