Joomla gallery extension by joomlashine.com
Banner Karpaty
Учасники літньої зустрічі "Карпати 2014"
http://www.karpaty-plast.sk/plast/images/titulka/1008_001.jpg
Пластовий гурток «Руського пласту» в кошицькому парку (1939)
Відвідини кошицьких пожежників, «Карпати 2013»
Заприсяження пластунів, Пряшів (1993)
Учасники Крайового пластового табору «Карпати 1995» у Меджибродді на прогулянці у Високих Татрах
Свято «Івана Купали» в Крайовому пластовому таборі «Карпати1996», Хмельова
Літня школа українознавства, Хорватія 1998
Крайовий пластовий табір «Карпати 2000», Меджиброддя
Запалювання таборової ватри, «Карпати 2010»
І. Таборові олімпійські гри, «Карпати 2012»
Ctíme si významné osobnosti našej histórie
V Kasárňach-Kulturpaku v Košiciach sa v sobotu 22. apríla uskutočnil už tretí ročník slávnostného koncertu s názvom „Ctíme si naše tradície a významné osobnosti“, ktorý bol súčasťou programu tretieho ročníka Dní Ukrajiny v Košiciach. Organizátormi koncertu boli Občianske združenie KARPATY KOŠICE, Ukrajinský národný zbor Karpaty, Regionálna rada ZRUSR v Košiciach a Zväz skautov „PLAST“ ukrajinsko-rusínskej národnosti na Slovensku s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky z programu „Kultúra národnostných menšín 2017“.
FOTOGALÉRIA
V programe koncertu účinkovali zbor Karpaty – zbormajstri a korepetítori Svetlana Martyňuková a Svjatoslav Dohovič, umelecký vedúci a dirigent Levko Dohovič. Ďalšími účinkujúcimi boli Sláčikový orchester Musica Iuvenalis z Košíc s umeleckým vedúcim a dirigentom Igorom Dohovičom, trio zboru Karpaty v zložení Svetlana Martyňuková, Mária Pobehová a Štefan Dušík, sólisti zboru Karpaty Andrej Ličko a Tomáš Námešpetra, sólisti Štátneho divadla Košice Marián Lukáč a Maksym Kutsenko, mužská spevácka skupina Poľana z Košíc pod vedením Jaroslava Dirgu a spevácka skupina „Labirski beťare“ v zložení Peter a Denis Zjatikovci a Roland Guba. Špeciálnym hosťom koncertu bol Andranik Aljeksanjan z ukrajinského Charkova, ktorý získal 3. miesto na Veľkej cene Eurovízie v roku 2009, prezident Ukrajiny mu udelil titul „Hviezda Ukrajiny“ a v roku 2012 bol vyhlásený „Osobnosťou roka“ v Ukrajine.
Program v zaplnenej sále potleskom ocenili aj čestní hostia – primátor mesta Košice Richard Raši a jeho námestníci Renáta Lenártová a Martin Petruško, starosta mestskej časti Košice – Západ Ján Jakubov s manželkou, Eduard Buraš, predseda združenia Feman, ktoré pod záštitou primátora Richarda Rašiho už tretí rok organizuje Dni Ukrajiny v Košiciach, predseda RR ZRUSR Jozef Vook a akademik Mikuláš Mušinka s manželkou.
Koncert bol v tomto roku venovaný významným osobnostiam a predstaviteľom Rusínov-Ukrajincov Slovenska a Zakarpatska – 200. výročiu narodenia Adolfa Dobrianského, 110. výročiu narodenia Jurija Šeregija, 100. výročiu narodenia Štefana Papa. Program bol venovaný aj géniovi ukrajinského národa Tarasovi Ševčenkovi a aj Veľkonočným sviatkom.
Prvým významným dejateľom, ktorému účinkujúci vzdali na koncerte úctu bol gréckokatolícky farár Štefan Pap, spisovateľ, publicista, historik, redaktor cirkevných publikácií, ale predovšetkým veľký národovec a významný funkcionár skautskej mládežníckej organizácie „PLAST“ na Zakarpatsku. Bol mimoriadne aktívny v publikačnej oblasti. V roku 1969 pripravil do tlače a zabezpečil vydanie zborníka cirkevných piesni a následne modlitebník v ukrajinskom jazyku s názvom „Chrystos – moja syla“. Bol redaktorom ukrajinského cirkevného časopisu „Blahovistnyk“ a redaktorom Gréckokatolíckych kalendárov. Napísal a vo Philadelphii v USA vydal historickú štúdiu „Prvopočiatky kresťanstva na Zakarpatsku“. Napísal niekoľko divadelných hier, napríklad „Knieža Laborec“, „Dráma života Alexandra Duchnovyča“ a ďalšie. Jeho najvýznamnejšou prácou sú „Dejiny Zakarpatska“, ktoré boli vydané v troch zväzkoch v ukrajinskom Ivano-Frankovsku.
Ďalším významným predstaviteľom Rusínov-Ukrajincov je politik, publicista a štátny úradník Adolf Dobrianskyj. Zastával vysoké štátne funkcie v Rakúsku-Uhorsku vo Viedni a v Budíne. Od roku 1840 spolupracoval so slovenskými politickými činiteľmi, podporoval slovenské národné snahy a ciele štúrovského hnutia. Od roku 1848 sa zasadzoval o emancipáciu Rusínov a navrhoval zjednotenie uhorských z haličskými Rusínmi. V roku 1849 ako vedúci delegácie predložil panovníkovi vo Viedni memorandum uhorských Rusínov pod názvom „Pamjatnyk Rusínov uhorských“. Bol spoluzakladateľom a členom výboru Matice slovenskej.
Ukrajinský zbor Karpaty tak ako Ukrajinci celého sveta si každoročne pripomína aj Dni Tarasa Ševčenka, génia ukrajinského národa a preto bol časť programu venovaná práve veľkému „Kobzarovi“.
Medzi významných predstaviteľov patrí aj režisér, herec, libretista, historik a pedagóg Jurij Augustín Šeregij, ktorý sa narodil pred 110 rokmi na Zakrapatsku a jeho celoživotná divadelná činnosť je spätá nielen so Zakarpatskom, ale aj Slovenskom a Juhosláviou. Bol zakladateľom a režisérom prvého ukrajinského profesionálneho divadla na Zakarpatskej Ukrajine v 1936 roku, s ktorým za 5 rokov, spolu so svojim bratom Eugenom zrealizovali 34 premiér a 240 predstavení. V rokoch 1945 - 1947 umeleckým vedúcim a režisérom Slovenského divadla Jonáša Záborského v Prešove a spoluzakladateľom Ukrajinského národného divadla v Prešove. V roku 1947 sa stáva umeleckým šéfom a režisérom novovzniknutej opery Štátneho divadla v Košiciach. Jedným z jeho prvých predstavení bolo uvedenie opery Záporožec za Dunajom vo vlastnom preklade z ukrajinčiny do slovenčiny, ktoré v tom čase bolo jedno z najúspešnejších predstavení divadla. V rokoch 1954 – 1956 pôsobil ako režisér operety v Ukrajinskom národnom divadle v Prešove. Pôsobil aj v v Obecnom divadle v Bratislave a v Maďarskom oblastnom divadle v Komárne. V roku 1971 založil ukrajinský Hudobno – dramatický kolektív Tarasa Ševčenka v Bratislave a pôsobil v ňom ako režisér. Kolektív je aktívny dodnes. Ale najvyššou poctou je, že Zakarpatské oblastné ukrajinské hudobno-dramatické divadlo v Užhorode nesie od roku 2011 meno bratov Juraja a Eugena Šeregijovcov.