nazov karpaty

Kronika života politického väzňa č 2A 424

thumb kniha
Objednávky

helena@dohovic.com

 

Jazyk

 uask

 

Staňte sa našimi priateľmi na

facebook

Počet prístupov od 4.8.2009

Vsevjednom.cz

Chmeľovčania oslávili „Sviatok chleba“

chmelova01m605. výročie prvej písomnej zmienky oslavovali v nedeľu 8. septembra obyvatelia malebnej dedinky Chmeľová v rámci 20. ročníka folklórneho festivalu „Sviatok chleba“. Dopoludnia sa v nádhernom, pre región architektonicky nezvyčajnom chráme, uskutočnila slávnostná svätá liturgia s posvätením chlebov. Spolu s veriacimi, ktorých nádherný spev „prostopinia“ si zaslúži veľké uznanie, hlavné časti liturgie spieval Ukrajinský národný zbor Karpaty z Košíc. Pri počúvaní spevu ľudí, sólistka zboru poznamenala: „Načo sme sem prišli, keď oni tak krásne spievajú.“ Liturgické skladby skladateľov Bortňanského, Verbyckého, Sičynského v podaní Karpát starostka obce a hlavná kantorka Mária Krušková ohodnotila takýmito slovami: „Niekoľko rokov som spievala v cirkevnom zbore v Bardejove, ale spev Karpát je niečo nádherné.“

 
chmelova02m chmelova03m chmelova04m
chmelova05m chmelova06m chmelova08m
chmelova09m chmelova10m chmelova11m

V programe zboru odzneli známe ľudové aj autorské piesne – „Hory naši“, „Daj že Bože dobryj čas“, „Ej, hoj, tili, tili“ a ďalšie, ktoré spolu so zborom spievali aj diváci v sále kultúrneho domu. Veľký úspech mali aj autorské piesne, Maškinova „Verchovyno maty moja“ so sólistom Andrejom Ličkom, Suchoňova „Aká si mi krásna“ a v závere programu aj pieseň „Reve ta stohne Dnipr šyrokyj“, ktorá nechýba na žiadnom koncerte Karpát. Dlhým potleskom ocenili diváci aj ďalších sólistov zboru Máriu Pobehovú, Máriu Matisovú a Tomáša Námešpetru. Veľký úspech mala aj pieseň „Čom ty ne pryjšov“ so sprievodom gitary v podaní tria Mária Pobehová, Svetlana Martyňuková a Štefan Dušík.
Moderátorka Ľudmila Garjanská, po uvítacej piesni, otvorila koncert slovami lemkovského básnika: „ Poklin i pozdorovliňňa prynosymo Vam, braťťa i sestry, bo odnoji materi my dity – zemli ridnoj, cerkvy ridnoj, ridnoj školy i azbuky, ... My sjme vnuky Duchnovyča i Ševčenka dity...“. Medzi jednotlivými piesňami moderátorka prečítala aj patrotickéí slová Alexandra Duchnoviča ako napríklad: „Ľuby svij narod ne tomu, ščo vin slavnyj, a tomu, ščo vin tvij.“ V takomto duchu, rovnako ako pri predchádzajúcich desiatkach koncertov zboru Karpaty v dedinkách severovýchodného Slovenska, sa niesol aj program v Chmeľovej. Aby aj takýmto spôsobom pripomenul ľuďom ich rodné korene. Dve stovky divákov prijali koncert Karpát veľmi priaznivo a ocenili zbor dlhotrvajúcim potleskom.

Koncert bol realizovaný s finančnou podporou KULT MINOR - Fondu pre kultúru národnostných menšín v rámci projektu „Leť naša pieseň“.

Karpaty 2014