nazov karpaty

Kronika života politického väzňa č 2A 424

thumb kniha
Objednávky

helena@dohovic.com

 

Jazyk

 uask

 

Staňte sa našimi priateľmi na

facebook

Počet prístupov od 4.8.2009

Vsevjednom.cz

Vianočné tradície s prekvapeniami

tradicie2018 00malUž dvanástykrát sa v sobotu 15. decembra 2018 v zaplnenej sále Historickej radnice v Košiciach uskutočnil koncert s neopakovateľnou atmosférou vianočných sviatkov. „Vianočné tradície národnostných menšín v Košiciach“ aj v tomto roku pri príležitosti najkrajších sviatkov roka pripravil Ukrajinský národný zbor Karpaty v spolupráci s Regionálnou radou ZRUSR a Mestom Košice v rámci Košických rozprávkových Vianoc. Koncert bol tentoraz sprievodným podujatím projektu „Ako nevidiaci menia svet hudby II.“, ktorý s podporou Ministerstva kultúry SR realizovalo Občianske združenie Feman.
FOTOGALÉRIA

Začiatok koncertu bol prekvapením pre publikum aj organizátorov. Do sály prišiel Komozný zbor Cantus z Užhorodu, ktorý zaspieval jednu koledu a aj známu tisícročnú pieseň „Ščedryk“. Užhorodský zbor, ktorý je veľkým priateľom zboru Karpaty, takto pozdravil všetkých s nadchádzajúcimi sviatkami pred svojim vystúpením na Vianočnom koncerte Filipa Tůmu v Štátnom divadle Košice, dramaturgom a dirigentom ktorého bol Igor Dohovič.
Po tomto prekvapení koncert otvorila koleda „V Viflejemi novyna“, ktorú so sviečkami v rukách do sály priniesli Karpaty. Na scéne sa rozhoreli sviečky a moderátorky koncertu Mária Pobehová a Ľudmila Garjanská všetkých prítomných pozdravili tisícročným „Chrystos raždajetsja“ a privítali vážených hostí, predsedu RR ZRUSR Jozef Vooka, predsedeu združenia Feman a splnomocnenca primátora mesta Košice pre spoluprácu s Ukrajinou Eduarda Buraša, sponzorov zboru Karpaty a koncertu Máriu Olšavskú a Petra Hrinka.
«Vinšuju vam dobri ľudy, naj Boža pomič s Vamy bude!» . Po tomto vinši zazneli v podaní zboru Karpaty koledy „Boh predvičnyj“ a „Radisť nam sja javyla“, dirigovali Levko Dohovič a Svjatoslav Dohoviča. Po vinši „Оj, koľado, koľadočko, jaka ty nam myla, bo Prečysta Boža maty Syna porodyla!“ uzavreli prvý blok koncertu koledy v podaní Karpát - „Čudesna zirka“ so sólistami Svetlanou Martyňukovou a Štefanom Dušíkom a druhýkrát zaznela aj v celom svete známe pieseň „Ščedryk“ z obdobia Kyjevskej Rusi, ktorú dirigovala Svetlana Martyňuková.
Dvoma slovenskými koledami „Aké to svetlo“ a „Narodil sa Boží syn“ prispeli do programu sólisti zboru Karpaty a dlhoroční účastníci súťaže „Na košickej turni“ Helena Vološinová a Andrej Hapšták. Po nich sa prvýkrát na koncerte tradícii predstavila folklórna skupina Živena z Moldavy nad Bodvou, ktorá už 33 rokov pôsobí v rámci Zväzu nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Tvoria ju speváčky z rôznych kútov Slovenska. V ich podaní zazneli dve slovenské a jedna maďarská koleda.
S nadšením prijala zaplnená sála aj vstup slepých bratov Norberta a Henricha Wilnrotterovcov tvoriacich raperské duo NH6, úspešných účastníkov súťažnej šou „Česko-Slovensko má talent“. V ich podaní prvýkrát na koncerte tradícii zaznela súčasná, najmä medzi mladými populárna rapová hudba.
Po netradičnom bloku súčasnej hudby maďarské vianočné tradície jednou koledou prezentovali sólisti zboru Karpaty Mária Pobehová a Štefan Dušík.
„Vítame na scéne najmladších účastníkov nášho koncertu – talentovaných Júliu a Nikolasa Kormaníkových z Veľkého Šariša s ich mamkou Monikou, ktorí nás prišli rozveseliť a koledou novinu zvestovať. Košické publikum ich už pozná a obľúbilo si ich,“ týmito slovami pozvala na scénu už tradičných hostí koncertu moderátorka Ľudmila Garjanská. Koledy a vinše v podaní talentovaných detí mali opäť u divákov veľký ohlas.
V druhej polovici dvanásteho koncertu priniesli vianočné tradície národnostných menšín už tradiční hostia podujatia. Ženský zbor Českého spolku v Košiciach pod vedením zbormajsterky Moniky Tomčákovej s českými koledami a vianočnými piesňami, sólistka zboru Karpaty Mária Pobehová s koledami a vinšmi zo spišských Žakaroviec a napokon Mužská spevácka skupina Poľana pod vedením Jaroslava Dirgu so sólistkami Máriou Pobehovou a Monikou Dirgovou zaspievala tri rusínsko-ukrajinské koledy – „Dyvnaja novyna“, „Anhel pastyrjam movyv“ a „Na rizdvjani svjata“.
V závere koncertu na scénu opäť prišli hostitelia, zbor Karpaty, ktorý zaspieval koledy „Oj vydyť Boh“ a „S nami Boh“ so sólistami Tomášom Námešpetrom a Andrejom Ličkom. „Z Novym rokom, v dobryj čas, z Roždestvom vitajem Vas, ščasťa, myru i dobro i dožyty lit do sto! Na Mnohaja i blahaja lita!“ – zaznel ďalší z vinšov pred koledou „Slava našym hospodarjam“.
Za zvukov zvonov scénu zaplnili všetci účinkujúci, aby zaspievali najznámejšiu vo svete vianočnú pieseň Tichá noc v troch jazykoch: ukrajinsky, po česky a nakoniec všetci spoločne po slovensky. Na klavíri sprevádzal Svjatoslav Dohovič.
Vianočnú atmosféru koncertu už tradične umocnili aj drobné darčeky, ktoré od zboru Karpaty odovzdali každému divákovi Helena Ličková a Mária Matisová. Na nádvorí Historickej radnice sa už tradične podával aj „Karpatský punč", ktorý aj v tomto roku sponzoroval Peter Hrinko, punč pripravila rodina Milana a Jozefíny Hupcejových. Ešte dlho pri poháriku v priateľskej atmosfére účastníci koncertu vyslovovali úprimné slová vďaky a uznania organizátorom za udržiavanie tisícročných tradícií.

Karpaty 2014