nazov karpaty

Kronika života politického väzňa č 2A 424

thumb kniha
Objednávky

helena@dohovic.com

 

Jazyk

 uask

 

Staňte sa našimi priateľmi na

facebook

Počet prístupov od 4.8.2009

Vsevjednom.cz

Sviatok ukrajinskej výšivky v Prešove

vysyvanka03 malVeľvyslanectvo Ukrajiny na Slovensku, v spolupráci s riaditeľstvom prešovskej Spojenej školy – gymnázia T. Ševčenka, s riaditeľstvom prešovskej Materskej školy, na ktorých sa vyučuje ukrajinský jazyk, a Zväzom skautov „PLAST“ ukrajinsko-rusínskej národnosti na Slovensku, pripravilo pre predškolákov, školákov, ich rodičov a pozvaných hostí „SVIATOK UKRAJINSKEJ VÝŠIVKY“.

vysyvanka04 mal vysyvanka02 mal

vysyvanka01 mal

Na začiatku slávnosti sa účastníkom a hosťom prihovorili Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Jurij Muška (na fotografii vľavo dole), predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský a riaditeľ školy T. Ševčenka Igor Andrejčák. „Pozdravujem vás všetkých s nádherným sviatkom ukrajinskej ľudovej kultúry — „Dňom výšivky“. Vyšívanú košeľu si Ukrajinci obliekajú od pradávna, pretože sväto sväte veria, že ich ochraňuje od všetkého zlého a slúži ako štít. Výšivka je tým, čo spája Ukrajincov. Výšivka je našou národnou svätyňou. Symbolizuje zväzok generácií, vyvoláva silné patriotické pocity v srdci každého Ukrajinca. Vyšívanú košeľu, vyšívaný ručník si ľudia odovzdávajú z pokolenia na pokolenie, strážia ako neoceniteľnú relikviu. Deň výšivky – celoukrajinský sviatok, ktorý zvoláva na zachovanie odvekých ľudových tradícií, vytvárania a nosenia etnického vyšívaného odevu. Kto iný, ak nie deti, by mali odovzdávať naše tradície, učiť milovať a vážiť si rodnú zem.,“ povedal okrem iného Jurij Muška, ktorý vyslovil aj želanie, aby sa oslavy „Dňa ukrajinskej výšivky“ stali aj na Slovensku tradíciou.

Počas slávnosti deti ukázali svoje znalosti o výšivke prostredníctvom obrázkov aj tematických súťaží. Ich víťazi získali pamätné ceny. V programe vystúpili žiaci Spojenej školy T. Ševčenka, deti z Materskej školy a školského spevácko-dramatického súboru „Serdečko“. Zväz skautov „PLAST“ reprezentovala žiačka ZŠ v Jarabine Bibiana Gontkovská (na fotografii vľavo a dole v strede), ktorá je pravidelnou účastníčkou Letných táborov a škôl ukrajinistiky. Zarecitovala báseň Júlie Prokipčákovej „Stefcja i piveň“, s ktorou v tomto roku získala vo svojej kategórii 1. miesto na Festivale drámy a umeleckého slova O. Duchnoviča v Prešove. Predstavila aj svoju vlastnú básničku „Vyšyvanka“:

„Moja vyšyvanka? То moja rubaška.
Jiji vyšyvala moja ľuba babka.
Ja u nij spivaju i na skrypci hraju
а na svoje ridne zavždy pamjataju."

 

Karpaty 2014