nazov karpaty

Kronika života politického väzňa č 2A 424

thumb kniha
Objednávky

helena@dohovic.com

 

Jazyk

 uask

 

Staňte sa našimi priateľmi na

facebook

Počet prístupov od 4.8.2009

Vsevjednom.cz

PUĽS z Prešova sa postaral o jeden z najkrajších novoročných plesov a koncertov v histórii

novyj rik s karpatamy 000

Vítanie Nového roka podľa Juliánskeho kalendára z Ukrajinským národným zborom Karpaty bolo v tomto roku v Košiciach azda najkrajším v doterajšej takmer tridsaťročnej histórii novoročných podujatí. Postaral sa o to Poddukelský umelecký ľudový súbor PUĽS z Prešova, ktorý bol, hosťom oboch večerov počas druhého januárového víkendu. Na 28. ročníku Novoročného plesu Rusínov – Ukrajincov „ Malančynomu večori“ aj na 19. ročníku Novoročného koncertu Rusínov – Ukrajincov dvíhali tance a spevy PUĽSu divákov zo stoličiek a oboma sálami znel búrlivý potlesk a viacnásobné výkriky „BRAVO!“.
FOTOGALÉRIA

Po červenom koberci prichádzali v sobotu 12. januára do Spoločenského pavilónu v Košiciach viac ako tri stovky hostí jedného z najstarších a najlepších plesov v Košiciach – Novoročného plesu Rusínov Ukrajincov „Malančynoho večora“, ktorého organizátorom bol už 28-krát Ukrajinský národný zbor Karpaty z Košíc. Melódiami kolied ich vítal mládežnícky orchester Musica Iuvenalis s umeleckým vedúcim Igorom Dohovičom a členky zboru Karpaty starobylým zvykom – chlebom a soľou. Vo foyeri bol pripravený aj stôl so štedrovečernými pokrmami, ktorý sa neskôr stal jednou z cien v stolovej tombole a nechýbala ani výstava fotografií z predchádzajúcich plesov a významných koncertov zboru Karpaty. Aj v tomto roku Karpaty privítali na plese viacero významných hostí – poslanca NR SR Eduarda Adamčíka, riaditeľa Úradu Košického samosprávneho kraja Juraja Ďorku, členku Centrálnej rady ZRUSR Žanetu Štefánikovú, starostov obcí – Líviu Kovalčíkovú z Jarabiny, Jozefa Nemčíka z Bačkova, Janu Kallovú z Malej Idy, Petra Tomka z mestskej časti Košice-Krásna a Štefana Baštáka zo Slavošoviec, prodekanku Fakulty elektrotechniky a informatiky Máriu Gamcovú, lekárskeho riaditeľa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Petra Linkescha, riaditeľa združenia Feman a splnomocnenca primátora mesta Košice pre spoluprácu s Ukrajinou Eduarda Buraša, zástupcu Spolku Gemerčanov Jána Pietera a aj dlhoročných sponzorov Petra Hrinka, Vladislava Vašiva a Jána Pitucha.
Pár minút po 19. hodine ples otvorilo nádherné vianočné pásmo prešovského PUĽSu „Pastyre nesyďte“ z posledného celovečerného programu súboru. Zaznela koleda „Dobryj večir tobi, pane hospodarju“, počas ktorej už tradične sálou prešli chlapec s dievčaťom nesúci slávnostný chlieb „korovaj“ a symbolicky tak privítali všetkých účastníkov plesu. Hostí potom privítali aj moderátorky Zuzana Bobríková a Ľudmila Garjanská tisícročným pozdravom „Chrystos Raždajetsja“. Oficiálne ples otvorili jeho riaditeľka Helena Dohovičová spolu s dlhoročným sponzorom zboru Karpaty a jeho podujatí Petrom Hrinkom.
„Traja králi priniesli dary Ježiškovi a nám priniesol dar v podobe svojho programu Poddukelský umelecký ľudový súbor PUĽS z Prešova, ktorého umeleckým riaditeľom je Juraj Švantner, zbormajstrom Miloš Ramazetter, vedúcim orchestra Miloš Veverka a šéfom baletu Juraj Velebír.“ Program jediného profesionálneho telesa, ktoré na Slovensku uchováva tradície Rusínov – Ukrajincov, bol od začiatku do konca nezabudnuteľný. Búrlivý potlesk a výkriky boli dôkazom veľkých emócií divákov. Po záverečnom „Hopaku“ sa prvý raz v histórii plesov stalo, že umelcom celá sála ďakovala búrlivým „standing ovations“.
Tanečníci z „poddukelského“ sa po skončení svojho programu rozbehli pomedzi hostí a pozvali ich do prvého plesového tanca. Vo valčíkovom rytme im k tomu hrala skupina Epilóg zo Svidníka v zložení: Vladislav Sluk – vedúci kapely, syntetizátor, Milan Kaliňák – sólo gitara, Ivan Rodák – spevák, ktorá hrala hosťom plesu do tanca až do skorého rána. Prekvapením bolo v tomto roku krátke vystúpenie známej speváčky ľudových piesní Anny Poráčovej v sprievode akordeonistu Igora Kretu. Ešte pred polnocou stihli organizátori vyžrebovať stolovú tombolu s viacerými chutnými cenami.
„Desať,..., tri, dva, jeden“ – odpočítali moderátorky plesu symbolickú „silvestrovskú“ polnoc. Nasledoval novoročný prípitok, niekoľkonásobné „Mnohaja Lit“, chutná druhá večera a žrebovanie bohatej tomboly. Po nej sa hostia zabávali a tancovali až do skorého rána.
Neprešlo ani dvanásť hodín od chvíle, keď sa poslední hostia plesu odobrali domov, a do Historickej radnice v Košiciach sa v nedeľu 13. januára začali schádzať diváci 19. Novoročného koncertu Rusínov – Ukrajincov. Moderátorka Ľudmila Garjanská v jeho úvode privítala oficiálnych hostí – predsedu Regionálnej rady ZRUSR Jozefa Vooka, riaditeľa Úradu Košického samosprávneho kraja Juraja Ďorku a ďalších. Za Mesto Košice bola prítomná viceprimátorka Lucia Gurbáľová, ktorá všetkým prítomným zaželala všetko najlepšie do nového roka 2019 a poďakovala vedeniu zboru Karpaty za uchovávanie tradícií Rusínov - Ukrajincov a dlhoročné organizovanie neopakovateľných podujatí v Košiciach.
Na koncerte vystúpil Poddukelský umelecký ľudový súbor PUĽS z Prešova, ktorý predviedol program, na ktorý 420 prítomných divákov bude veľmi dlho spomínať. Výkriky „BRAVO“ a niekoľko minút trvajúci búrlivý potlesk po každom čísle a dvakrát opakovanom záverečnom „Hopaku“ a neochota divákov odísť zo sály, sú jednoznačným svedectvom maximálnej profesionality účinkujúcich. Viacerí účastníci novoročných podujatí zboru Karpaty konštatovali, že tohtoročný ples a koncert výrazne prevýšili predchádzajúce ročníky. Toto ocenenie je pre organizátorov obrovskou satisfakciou, ale zároveň aj výzvou a záväzkom, aby už teraz mysleli na program novoročných podujatí v roku 2020. Prekonať ples a koncert v roku 2019 nebude ľahké.

 

Karpaty 2014