nazov karpaty

Kronika života politického väzňa č 2A 424

thumb kniha
Objednávky

helena@dohovic.com

 

Jazyk

 uask

 

Staňte sa našimi priateľmi na

facebook

Počet prístupov od 4.8.2009

Vsevjednom.cz

Orlovčania postojačky aplaudovali Karpatom

orlovweb malDlhotrvajúcim potleskom odprevadili Orlovčania v piatok 5. júla 2019 zo scény Ukrajinský národný zbor Karpaty, ktorý bol hlavným hosťom osláv 670. výročia prvej písomnej zmienky o obci Orlov v Staroľubovnianskom okrese. Okrem koncertu Karpaty dopoludnia, pri príležitosti nedeľnej odpustovej slávnosti venovanej svätým Cyrilovi a Metodovi, spievali aj na slávnostnej svätej liturgii v gréckokatolíckom chráme Prepodobnej matky Paraskevy. Zájazd Karpát sa uskutočnil v rámci projektu „Leť naša pieseň“, realizované s čiastočnou podporou Fondu na podporu národnostných menšín KULT MINOR.

orlov2mal  orlov3mal  orlov4mal 
orlov5mal orlov6mal orlov7mal

V nádhernom chráme odzneli v podaní Karpát časti sv. liturgie známych ukrajinských skladateľov 118. a 19. storočia – D. Bortňanského, M. Verbyckého, D. Sičynského, I Bilykovského, ktorých diela zanechali u prítomných veľmi silný dojem. „Vaše Aleluja vo mne vyvolalo nádherné pocity. Ďakujem,“ povedal po sv. liturgii o. Peter Iľko, ktorý sa po dvanástich rokoch služby d Orlove lúčil so svojimi farníkmi. Karpaty ešte pred sv. liturgiou položili kvety na hrob rodáka z Orlova, Vladimíra Timočka, ktorý bol sólistom zboru Vesna a prešovskej operety. A po liturgii na jeho pamiatku zaspievali „Vičnuju pamjať“. Karpaty pozval na slávnosti do Orlova Peter Timočko, rodný brat Vladimíra, vďaka iniciatíve členov zboru Ivana a Danky Kolarčíkovcov, pre ktorú je Orlov rodnou obcou, v ktorej bol jej otec dlhé roky farárom.

V programe koncertu v Kultúrnom dome odznela v podaní Karpát a sólistov Márie Pobehovej, Márie Matisovej, Heleny Vološinovej, Andreja Lička, Tomáša Námešpetru a Andreja Hapštáka rôznorodá zmes väčšinou ľudových piesní, doplnených fragmentami z veršov Alexandra Duchnoviča. Prítomní ich prijali s veľkým zaujatím a mnohí ich spievali spolu so zborom. Na akordeóne sprevádzal Igor Kreta, koncert moderovali Ľudmila Garjanská a Mária Pobehová. Dirigovali zbormajster Svjatoslav Dohovič a umelecký vedúci a dirigent zboru Levko Dohovič. „Slová tu nie sú potrebné. Ďakujeme.“ Povedal v závere vystúpenia Karpát starosta Peter Timočko. Prítomní Orlovčania a ich hostia ocenili zbor úprimným potleskom, ktorý znel až kým zboristi nezišli zo scény. Mnohí z prítomných vyslovili Karpatom úprimné poďakovanie za nádherný koncert.

Okrem Karpát v slávnostnom programe účinkovali aj miestny folklórny súbor Virlivčanka, pozdravy priniesli aj súbory Udolčanka, Staroľubovňan, Plavčanka a skupina Zamiškovci. Orlovčania „narodeniny“ svojej obce oslavovali spevom a tancom na ľudovej veselici až do neskorého večera.
Koncertom v Orlove ukončili „Karpaty“ úspešnú sezónu 2018/2019 a pripravujú sa na otvorenie novej sezóny, ktorám bude 8. septembra 2019 koncert v Chmeľovej.

Karpaty 2014