nazov karpaty

Kronika života politického väzňa č 2A 424

thumb kniha
Objednávky

helena@dohovic.com

 

Jazyk

 uask

 

Staňte sa našimi priateľmi na

facebook

Počet prístupov od 4.8.2009

Vsevjednom.cz

Vzácni hostia pri štedrovečernom stole zboru Karpaty

2020svjatvecir titV nádhernej vianočnej atmosfére pri bohatom štedrovečernom stole sa v pondelok 6. januára 2020 stretli v Klube Regionálnej rady ZRUSR Ukrajinský národný zbor Karpaty z príbuznými, podporovateľmi a hosťami, aby koledami a vinšmi už devätnástykrát oslávili na tradičnom Štedrom večere s Karpatami Vianoce podľa Juliánskeho kalendára. V tomto roku boli medzi viac ako 60 účastníkmi stretnutia aj veľavážení a vzácni hostia – podpredseda vlády SR Richard Raši, ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková a Ján Hrinko z Kancelárie predsedu vlády SR, čo bolo pre Karpaty veľkým a veľmi príjemným prekvapením. Aj v tomto roku boli hosťami pri štedrovečernom stole karpát aj dlhoroční sponzori a priaznivci zboru Karpaty Peter Hrinko, Mária Olšavská, Ján Pituch, Ján Jakubov a Eduard Buraš.
FOTOGALÉRIA

Ministerka kultúry prvýkrát zažila atmosféru ukrajinských Vianoc a ako povedala, cítili sa ako medzi najbližšími. „Oveľa klepšie ako v Bratislave,“ povedala s úsmevom. Richard Raši, ktorý ako primátor Košíc nechýbal ani na jednom Štedrom večere s Karpatami všetkých pozdravil pri príležitosti Vianoc a pridal aj novoročný vinš. Štedrá večera začala tradičnou liturgickou piesňou „Roždestvo tvoje“. Po nej v podaní zboru Karpaty odzneli koledy v podaní zboru Karpaty, dirigovali Levko Dohovič, Svjatoslav Dohovič a Svitlana Martyňuková, ktorá vo svojom vinši povedala aj tieto slová: „Chem na svoju rodnú Ukrajinu poslať vianočný pozdrav mojim najbližším a rodným, zaželať im veľa zdravia, dobra na mnoho rokov, nech je všade mier v práci, v rodine a radosť v dome a chlieb na stole. Z Rizdvom Chrystovym, Novym rokom, nechaj šťastyť Vam za kožnym krokom, nechaj u vašij chati radisť panuje, Chrystos roždennyj myr vam daruje.“ Členovia zboru Karpaty Milan Hupcej, Jaroslav Hospodár, Andrej Hapšták a Mária Pobehová priniesli originálne vinše zo svojich rodných obcí - Staškoviec, Lomného, Čertižného a Žakaroviec. Niekoľko vinšov vyslovila aj moderátorka Ľudmila Garjanská.

Po tom sa už tradičným cesnakom s medom a pohárikom medoviny začala štedrá večera_ ktorú pripravili členky zboru Karpaty. Tohtoročný „Svjatyj večir s Karpatami“ bol azda najväčší počtom prítomných, vysokovážených hostí. Lúčili sa slovami: „Dovidenia na 29. Novoročnom plese Rusínov-Ukrajincov v sobotu 11. januára a 20. Novoročnom koncerte Rusínov-Ukrajincov 12. januára 2020.

Karpaty 2014